Kysucké Nové Mesto 23. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto: TASR – Pavol Ďurčo)

Petičný výbor za neodkladné dostavanie diaľnice D3 na Kysuciach odoslal predsedovi vlády SR Robertovi Ficovi (Smer-SD) a predsedovi Národnej rady (NR) SR Andrejovi Dankovi (SNS) otvorený list, v ktorom vyjadruje nespokojnosť so súčasnou situáciou okolo výstavby dopravnej infraštruktúry na Slovensku a osobitne s výstavbou diaľnice D3. Na tlačovej konferencii o tom v pondelok v Kysuckom Novom Meste informoval predseda petičného výboru Ľubomír Jánoška
Ilustračné foto

Otvorený list je podľa neho reakciou na vyhlásenie ministra dopravy Árpáda Érseka (Most-Híd) o prioritách ministerstva v budovaní dopravnej infraštruktúry do roku 2020. “Napriek ubezpečeniam zo strany ministerstva dopravy a Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), že ukončenie výstavby úsekov diaľnice D3 je jednou z priorít slovenskej strany a prioritou súčasnej dopravnej stratégie, skutočné výstupy z dielne ministerstva dopravy a NDS svedčia o opaku. Svedčia o absolútnom ignorantstve objektívnych medzinárodne uznávaných kritérií pre stanovenie priorít a časovej postupnosti realizácie investičných úsekov, postupu ich prípravy, projektovej dokumentácie, majetkovoprávneho vysporiadania a vydávania právoplatných rozhodnutí a povolení,” uvádza v otvorenom liste petičný výbor.
Podľa primátora Kysuckého Nového Mesta Jána Hartela sa vo zverejnených prioritách nenachádza ani jeden úsek diaľnice D3. “Považujeme to za veľmi znepokojujúce a vnímam to ako neseriózny prístup. Nielen zo strany ministerstva, ale z môjho pohľadu aj zo strany vlády. Domnievam sa, že na takéto významné akcie, ktoré sa týkajú celého štátu, by mal byť spracovaný harmonogram alebo dlhodobý plán investícií. A mal by sa opierať o medzinárodne uznávané kritériá. Keby sa takto postupovalo, určite by sa tam D3 musela vyskytnúť,” podotkol Hartel.
“V mene petičného výboru, zastupujúceho 20.000 ľudí na Kysuciach, vás žiadame, aby ste neostali tomuto konaniu ľahostajní,” píše sa v otvorenom liste.
Predseda petičného výboru zdôraznil, že téma dostavby diaľnice D3 musí byť odpolitizovaná. “Pretože zaťaženosť dopravy 28.000 až 30.000 áut na tomto úseku je dopravná téma a takto to musíme riešiť. Petičný výbor rok pracuje na propagácii tohto problému. Pripravujeme veľký protest vo Svrčinovci, kde chceme poukázať na zaťaženie tranzitnou dopravou hlavne z Poľska a z Česka. Plánujeme obmedziť dopravu tak, aby to bolo vidieť v Poľsku aj v Česku,” dodal Jánoška.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.