Bratislava 12. marca 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Miguel Angel Morenatti)

V poslednej dobe je opäť na pretrase populistická téma rušenia Mečiarových amnestií, ktorá odpútava pozornosť od dôležitejších vecí súčasnosti. Na internete sa taktiež rozbehla internetová petícia za zrušenie Mečiarových amnestií, za ktorou stojí mimovládna organizácia Via Iuris. Ako sa nám podarilo zistiť, túto mimovládku okrem iných finančne podporuje aj Open Society Foundations Georga Sorosa a Americká ambasáda

Na snímke George Soros

Populistický poslanec Ján Budaj (OĽANO-NOVA) už opäť podáva návrh zákona za zrušenie Mečiarových amnestií. Tentokrát však sa tlak na zrušenie amnestií neuveriteľne zvýšil. Všetky mainstreamové médiá chŕlia anti-mečiarovskú propagandu a k účelu prispel aj nový film s názvom “Únos”, ktorý hneď na titulnej upútavke hanobí slovenský dvojkríž.

Na tlaku za zrušenie Mečiarových amnestií sa taktiež podieľajú mimovládky. Prednedávnom bola spustená internetová petícia na stránke somza.to, na ktorej sa píše:

“Zrušme spoločne Mečiarove amnestie. Naším cieľom je ukázať poslancom NR SR, že ľuďom na Slovensku záleží na tom, aby boli Mečiarove amnestie zrušené. 21. marca začína parlamentná schôdza, na ktorej budú poslanci o amnestiách rozhodovať. Chceme ich presvedčiť, aby boli odvážni a hlasovali ZA.”

Internetovú petíciu za zrušenie Mečiarovách amnestií už podpísalo vyše 50 000 ľudí. Za petíciou stojí mimovládna organizácia Via Iuris. Pozrime sa však, kto financuje túto pochybnú mimovládnu organizáciu. Kto má takýto veľký záujem zrušiť tieto amnestie a tým uvrhnúť Slovensko do chaosu?

Z poslednej dostupnej výročnej správy tejto mimovládky z roku 2015 v sekcii príjmy vyplýva, že najväčším “sponzorom” je Sorosova Open society foundations, ktorá cez granty darovala mimovládke Via Iuris až 82 000 eur, čo predstavuje vyše 25 % zo všetkých jej príjmov.

Druhým najväčším darcom so sumou 52 000 eur je Nórský finančný mechanizmus (nadácia otvorenej spoločnosti), za ktorým tiež stojí miliardár George Soros.

Túto “anti-mečiarovskú” mimovládku tiež zasponzorovalo Americké veľvyslanectvo sumou 4 313 eur.

Podľa mnohých názorov je rušenie Mečiarových amnestií len populistickou a zástupnou témou, ktorá má odvrátiť pozornosť od dôležitejších vecí.

Podľa sudcu najvyššieho súdu Štefana Harabina táto kampaň za zrušenie amnestií hraničí s trestnou činnosťou, pretože tu ide o rozkladanie právneho štátu.

Na argumenty rôznych aktivistov podľa ktorých treba Mečiarove amnestie zrušiť, lebo sú nemorálne, Harabin povedal:

“Žiadna amnestia nie je morálna, ona je zo svojej podstaty amorálna, lebo odpúšťa delikty, ktoré boli amorálne. Keď je daná amnestia, tak trestná zodpovednosť zaniká, preto ju úradným aktom nemôžete oživiť.” Viac sa dočítate TU.

V januári 1990 udelil Havel amnestiu, na základe ktorej sa pustili na slobodu vrahovia a kriminálnici. Prečo teda pán poslanec Budaj nežiada taktiež zrušenie amorálnych Havlových amnestií? Prečo používa dvojaký meter?

Samuel Gdovin