USA 5. decembra 2016 (HSP/Foto: TASR/AP)

Takmer 5 miliónov Američanov nechce, aby sa demokraticky zvolený Donald Trump ujal prezidentského úradu. Namiesto toho chcú dosadiť porazenú Hillary Clintonovú.

Na snímke Hillary ClintonováNa snímke Hillary Clintonová

Petícia zvaná ako „Zbor voliteľov: Zvoľte HIllary Clintonovú za prezidentku“, ktorá figuruje na petičnej webstránke change.org, doteraz dosiahla 4,7 milióna podpisov.

V petícií sa argumentuje, že Clintonová vyhrala hlas ľudu, a preto sa má stať prezidentkou. Zároveň tvrdí, že Donald Trump „nie je vhodný vykonávať prezidentskú funkciu“.

„19. decembra bude Zbor voliteľov odovzdávať svoje hlasovacie lístky. Ak budú hlasovať tak, ako bolo zahlasované v ich štáte, Donald Trump sa stane prezidentom. Ale v 14 štátoch, hoci v nich vyhral Trump, môžu svoje hlasy odovzdať Hillary Clintononovej a neporušiť tým žiadny zákon. Zbor voliteľov totižto ešte môže zvoliť aj iného kandidáta. Tak prečo nepoužiť náš najantidemokratickejší inštitút (Zbor voliteľov, pozn. red.) na dosiahnutie demokratického výsledku?“, píše sa v petícií.

Hillary Clintonová v hlasovaní amerických občanov v nedávnych voľbách prezidenta Spojených štátov amerických, získala o 2,5 milióna viac hlasov ako víťazný Donald Trump. Ten však získal 306 hlasov voliteľov, ktoré sú pre voľby amerického prezidenta kľúčové, pričom Clintonová ich získala len 232.

Branislav Zaujec

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.