Bratislava 10. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)

Reakcia Petra Tótha na piatkový útok vo švédskom Štokholme

Teroristi sa v Európe zatiaľ iba ťažko zmôžu na sofistikovaný útok. Uviedol dnes pre TASR v reakcii na piatkový útok vo švédskom Štokholme bývalý riaditeľ kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby a v súčasnosti publicista Peter Tóth.

Ilustračné foto: Ľudia stoja pred drevenou doskou s odkazmi pred obchodným domom Áhléns na rušnej pešej zóne Drottninggatan v centre Štokholmu, ktorú opätovne otvorili po piatkovom tragickom útoku kamióna

“Teroristický útok vo Švédsku má aj svoju svetlú stránku. Potvrdzuje, že teroristi sa v Európe, aspoň zatiaľ, iba ťažko zmôžu na sofistikovaný útok s vysokým počtom obetí. Používanie motorových vozidiel na zrážanie ľudí má len obmedzené možnosti efektívneho ubližovania a vraždenia. Na druhej strane je to veľmi efektívny spôsob šírenia strachu, čo je jedným z primárnych cieľov terorizmu,” zdôraznil ďalej Tóth.

“Za vážne považujem zistenie, že v Európe začínajú byť teroristické útoky s nízkym počtom obetí, ale so silným psychologickým účinkom, takmer bežnou súčasťou života. Napokon, no nie na konci v rebríčku priorít, je potrebné povedať, že civilizačný konflikt medzi islamom a Západom je očividný a najhoršia možná reakcia je zatvárať pred týmto faktom oči,” dodal na záver.

Tisíce ľudí si v nedeľu 9. apríla v centre švédskeho Štokholmu uctili pamiatku obetí piatkového útoku nákladným autom, ktorý si vyžiadal štyroch mŕtvych a viac ako desať zranených.

Približne 20.000 účastníkov spomienky na námestí Segels Torg, ktoré leží neďaleko miesta útoku, držalo – presne 48 hodín po útoku – minútu ticha za obete a vyjadrovalo spoločné odhodlanie nenechať sa zastrašiť. Ľudia sa pritom držali za ruky.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.