Novinári z holandského denníka NRC Handelsblad sa vydali do Saganovej rodnej Žiliny. Okrem rodičov vyspovedali aj Petrovu sestru, kamarátov a prvého trénera a priniesli pútavú reportáž o súkromí slovenského jazdca.

S cyklistikou začal Sagan v 12 rokoch vďaka bratovi Jurajovi. Najprv s horskou pod vedením Petra Zánického. Jedny z prvých medzinárodných pretekov, na ktoré nastúpil, sa konali v Dubnici. „Čakal som ho na kopci asi 300 metrov od štartu. Prešli okolo mňa všetci jazdci, len Peťa nikde. Keď som sa vrátil späť, videl som ho stáť na mieste a plakať, pretože si udrel koleno o rám a myslel si, že súťažiť už nemá zmysel,“ zaspomínal si pre nrc.nl. Mladému Saganovi povedal, aby to predsa len skúsil, možno niekoho dostihne. V cieli sa nestačil čudovať. S krvavými očami a zmraštenou tvárou preťal pásku ako prvý tesne pred cyklistom z Maďarska. Vtedy si Zánický uvedomil, že má v rukách výnimočný talent.

Podľa prvého trénera je skvelý aj v odhadovaní vlastných možností. Keď mal jeho zverenec 13 rokov, trénovali zjazd v lese. Boli tam dva stromy tesne vedľa seba a Sagan sa stavil, že medzi nimi prejde. „Zvládol to bez váhania a potom sa na mňa usmial: ‚Tréner, veď som mal ešte pol centimetra na každej strane‘,“ vytiahol Zánický ďalšiu historku.

V jednom zo žilinských divadiel hrajú predstavenie Tourminátor, čo je satirická hra o Saganovom živote. Herec Michal Németh vyzdvihol, že Peter sa neberie príliš vážne: „Počas premiéry sme sa dozvedeli, kde bude sedieť. Smial sa najhlasnejšie zo všetkých, hoci niektoré vtipy boli dosť na hrane.“

Sestra Daniela spomína, že Peter mal vždy obrovskú túžbu po víťazstvách, nech už robil čokoľvek. „Bol najmladší a najmenší z rodiny. Víťazstvo bola cesta, ako na seba upozorniť,“ myslí si. „Či už sme hrali stolové hry, alebo karty, bol ako fanatik. Neprestal, kým nevyhral.“

Podľa Zánického neznáša prehry dodnes. „Keď po šesťhodinových pretekoch skončí druhý, pred kamerami sa správa pekne, no neskôr sa zamkne v hotelovej izbe. V tej chvíli sa ani jeho manželka Katka nesmie priblížiť. Vyjde až vtedy, keď to zo seba dostane. Povedzme to takto: vypustí pri tom veľa pary. Peter je ako malé dieťa. Stále má srdce mladého chlapca,“ zhodnotil šampióna.