Madrid 16. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP/ANSA-Dario Belingheri)
 
73. ročník pretekov Vuelta a Espaňa – 21. etapa (Alcorcón – Madrid, 100,9 km)

Na snímke Peter Sagan

Talian Elia Viviani z tímu Quick-Step Floors sa stal víťazom záverečnej 21. etapy na cyklistických pretekoch Vuelta a Espana, ktoré boli záverečným Grand Tour v tejto sezóne. Trojnásobný a úradujúci majster sveta Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) do posledných metrov bojoval o víťazstvo, ale napokon Viviani jednoznačne o dĺžku bicykla dosiahol tretie víťazstvo na tohtoročnej Vuelte a celkovo šesťdesiate siedme v profikariére a osemnáste v tomto roku. Sagan sa vďaka druhému miestu posunul zo štvrtej na druhú priečku celkového poradia bodovacej súťaže. Zdolal ho len španielsky veterán Alejandro Valverde (Movistar), a to o 12 bodov.
Tretí v nedeľu skončil ďalší Talian Giacomo Nizzolo (Trek-Segafredo). Tradičná oslavná etapa merala iba 100,9 km, viedla z Alcorcónu do Madridu a jej záver patril podľa predpokladov hromadnému šprintu pelotónu. Viviani sa dlho viezol za Saganom a obaja ešte 300 m pred cieľom boli skrytí za chrbtami svojich súperov. Potom Sagan našiel cestu vpred a v podstate rozbehol špurt Vivianimu, ktorý sa popri bariére vyviezol za víťazstvom.
“Záver tejto etapy bol chaotický, zostal som vzadu bez podpory spolujazdcov, ale napokon sa mi podarilo dostať sa dopredu. Veril som si a našiel som cestu k víťazstvu. Chyby sa dejú, ale vieme sa z nich poučiť. Celkovo z pohľadu tímu je to asi najlepšia Vuelta, akú sme si mohli želať,” uviedol Elia Viviani v prvom televíznom interview.
Peter Sagan napokon nevybojoval etapový triumf na tohtoročných pretekoch Vuelta a Espana..Doterajšie štyri jeho víťazstvá na Okolo Španielska sa zrodili ešte v rokoch 2011 a 2015. Žilinský rodák Sagan si na tohtoročnej Vuelte pripísal päť pódiových umiestnení, trikrát bol druhý a dva razy tretí. Podľa vlastných slov chcel dosiahnuť aspoň jedno etapové víťazstvo,ale celkovo hornatú Vueltu bral ako vhodnú prípravu na blížiace sa majstrovstvá sveta v Innsbrucku s náročným vrchárskym profilom.
Celkovým víťazom Vuelty sa stal Brit Simon Yates zo zoskupenia Mitchelton-Scott. Dvadsaťšesťročný rodák z Bury mal triumf takmer istý už po sobotňajšom horskom dojazde na území Andorry, v nedeľu mu už len stačilo bezpečne dôjsť do cieľa v Madride. Pre Simona Yatesa ide jednoznačne o najväčší úspech v profesionálnej kariére, v ktorej nazbieral zatiaľ 13 víťazstiev. Triumf Simona Yatesa na Vuelte znamená, že všetky tri preteky Grand Tour v tejto sezóne ovládli cyklisti z Veľkej Británie. Giro d´Italia ukoristil Christopher Froome, Tour de France ovládol jeho tímový kolega zo Sky Geraint Thomas a Vuelta aktuálne patrí S. Yatesovi.
 
Príspevok Peter Sagan na záver Vuelty na 2. mieste, zdolal ho len Elia Viviani. Slovák druhý v bodovacej súťaži zobrazený najskôr Hlavné správy.