Bratislava 20. decembra 2019 (HSP/Foto:OĽaNO)

Posledný pracovný týždeň využil prbvý rómsky europoslanec za Slovensko Peter Pollák (OĽANO) na strategické stretnutia s kľúčovými osobnosťami Európskej komisie – novými eurokomisárkami, Mariyou Gabriel, ktorá zastrešuje vzdelávanie, Elisou Ferreiro, zodpovednou za regionálny rozvoj a Helenou Dalli, eurokomisárkou pre inklúziu a rovnosť

Na snímke Peter Pollák a Helena Dalli

„V oblasti mojich tém, ktorými sú regionálny rozvoj, vzdelávanie a inklúzia, sú kľúčové pre Slovensko. Práve oni budú pri nastaveniach politík, stratégií ako aj financovania po roku 2020. Eurokomisárky som na stretnutí pozval k nám, na Slovensko,“ uviedol Pollák.

Európska komisia v novom zložení nastúpila 1. decembra 2019. Európska únia očakáva odchod Británie, prísun eurofondov sa pre Slovensko neskončí.

Na snímke Peter Pollák a Elisa Ferreira

„Slovensko nesmie zostať na druhej koľaji. Náš hlas musí v Európe zaznieť aj po roku 2020. Peniaze dostaneme, no budeme ich musieť míňať efektívne. Keďže sme kvôli našej vláde na prvom mieste v podvodnom čerpaní a pochybeniach, na čo poukázala správa OLAF (za obdobie 2014-2018) a zároveň je čerpanosť európskych peňazí nízka, teda nevieme minúť to, čo máme, no stále pýtame viac, nemáme dobré východiská. Zjednodušene, Slovensko buď eurofondy nemíňa, alebo ich míňa s podvodmi. Aj preto je povinnosťou každého poslanca Európskeho parlamentu zabojovať o dobré postavenie Slovenska, napriek tomu, že naša vláda to neurobila. Na stretnutí sme našli mnohé prieniky, ktoré budeme spoločne rozvíjať aj v roku 2020,“ vyjadril sa Pollák.

Na snímke Peter Pollák a Maryia Gabriel

„V čase digitalizácie a green dealu som novej komisii zdôraznil, že v Európe máme aj množstvo chudobných regiónov, ako napríklad na východe, severe či na juhu Slovenska, kde odchádzajú ľudia za prácou do zahraničia, nie je tam možnosť nájsť si slušnú prácu. Stále máme na Slovensku regióny, ktoré sú bez prístupu k pitnej vode, kanalizácii a úroveň dosiahnutého vzdelania je na veľmi nízkej úrovni,“ doplnil.

Najbližšie sa europoslanci vrátia do svojich kancelárií po sviatkoch, 6. januára 2020.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj