Bratislava 29. mája 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Premiér Peter Pellegrini vo svojom blogu vysvetlil predstavy vlády na fungovanie štátu v najbližšej budúcnosti. Vláda podľa neho pripravuje niekoľko zmien v oblasti verejného obstarávania, či fungovania mimovládnych organizácii.

Na snímke premiér SR Peter Pellegrini (SMER-SD)

Podľa Pellegriniho je v súčasnosti potrebné hľadať vhodnú formu fungovania štátu. Marcové udalosti podľa neho otvorili vo verejno-politickom priestore zásadnú diskusiu, ako ďalej budovať štát – na akých pravidlách, kompetenciách a kontrole. “Uplynulý týždeň som mal možnosť absolvovať dve udalosti, ktoré akoby rámcovali priestor mojej vízie o štáte, v akom by sme mali žiť. Bolo to stretnutie na zasadnutí ZMOS-u, a na druhej strane rokovanie s predstaviteľmi mimovládnych organizácií. Nadobudol som pocit, že sa tu stretávajú dve koncepcie o charaktere štátu, ktoré bude nutné zladiť tak, aby to v konečnom dôsledku išlo na prospech občana,” vysvetlil na úvod predseda vlády Pellegrini.
Zástupcom samospráv na stretnutí deklaroval svoj postoj. “Odmietam budovanie štátu na systéme verejnej šikany. Na báze individuálnych zlyhaní niektorých predstaviteľov štátnej či regionálnej moci nemôžeme vytvárať kontrolný systém, ktorý v samej podstate dusí výkon a realizáciu zámerov na zmenu kvality života občanov. Problémy, ktoré sa v mestách či obciach objavia, musia riešiť okamžite, a nie až po siahodlhom obstarávaní, keď sa konečne vygeneruje víťaz, ktorý začne s časovým sklzom opravu chodníkov či padajúcej omietky,” uviedol premiér s tým, že prezentoval svoj záväzok, že je potrebné zmeniť zákon o verejnom obstarávaní, aby flexibilne reagoval na reálny verejný život a jeho potreby.
“Ak chceme budovať moderný a dynamický štát, je potrebné uvoľniť zástupcom samosprávy priestor na realizáciu zámerov prostredníctvom zvýšenia  limitov čerpania finančných prostriedkov v rámci verejného obstarávania,” uvedomuje si a dodáva, že v tejto oblasti “nemôžeme byť pápežskejší ako pápež.” Podľa Pellegriniho súčasná vláda ide často nad smerníc EÚ: “Nemeckí alebo rakúski starostovia obstarávajú oveľa ľahšie ako tí naši. Nemôžu mať zviazané ruky len preto, že chcú využiť služby firiem z regiónu, chcú nakupovať výrobky, ktoré sú produkované v ich dedinách a mestách. Preto im umožníme, aby sa pri limite päťtisíc eur zákon o verejnom obstarávaní nevzťahoval na konkrétnu zákazku. Ide o drobné nákupy, ktoré urobia efektívnejšie pomaly za vlastné prostriedky,” dodal.
Pellegrini tvrdí, že ak si starostovia predstavia tú “nezmyselnú administratívnu tortúru, tak peniaze radšej nechajú v obecnej kase.”
Uvádza, tiež, že vláda plánuje zvýšiť čerpanie limitov aj v iných oblastiach.
“Z hľadiska verejnej kontroly si viem predstaviť, že pri tomto našom zámere mnohé mimovládky spozornejú. Mal som možnosť s nimi rokovať a podporujem každú aktivitu, ktorá vedie k stransparentneniu nakladania s verejnými zdrojmi. Na druhej strane netajím názor – a povedal som to aj verejne, že uplatňovanie zákona o slobodnom poskytovaní informácií často vedie k šikane a od samosprávy sa žiadajú aj také veci, ktoré nesúvisia s prácou a odoberajú čas a energiu.”
“Prišiel som s víziou Priateľského štátu. Jeho podstatu tvorí tiež idea, že pôjde o štát, ktorého kontrolný systém mimovládok nedusí výkon a slobodnú kreativitu tých, ktorí dostali dôveru od občanov. Nájsť kompromis nebude ľahké, ale verím, že sa nám to spoločne podarí,” uzavrel premiér.
 
Príspevok Peter Pellegrini: Hľadajme kompromis na prospech občana zobrazený najskôr Hlavné správy.