Bratislava 24. augusta 2017 (HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

V deň výročia vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa, kontroverzná dvojica pseudoumelcov Kalmus a Lorenz poškodila pamätník osloboditeľov v Košiciach. Poslanec Peter Osuský (SaS) však tento čin schvaľuje a tvrdí, že ak sú zakázané hákové kríže, na kosáky a kladivá by mal byť používaný rovnaký meter.
Na snímke poslanec Peter Osuský

Netradičným spôsobom sa rozhodla pripomenúť výročie augusta 1968 kontroverzná dvojica Lorenz-Kalmus. Krátko po 16.00 strhli z Pamätníka padlým vojakom sovietskej armády kosáky a kladivá a vylepili po pomníku letáky, ktoré oznamujú porušenie zákona propagáciou zločineckého režimu. Na mieste zasahovali hliadky mestskej aj štátnej polície. Viac sa dočítate tu:
“Podarená” dvojica je známa aj tým, že poškodila bustu Vasiľa Biľaka v jeho rodnej obci. Mainstreamové médiá často označujú Petra Kalmusa a Ľuboša Lorenza za “umelcov”, čo je dosť nepochopiteľné, keďže každému normálne zmýšľajúcemu človeku je zrejmé, že ničenie pamätníkov je vandalizmus.
Dvojice Košických vandalov sa však zastal poslanec NR SR za stranu SaS, Peter Osuský, ktorý sa “preslávil” tým, že dal občanovi facku . Viac tu.
“Posudzujúc čin ako celok nevnímam ho ako zneváženie pamiatky padlých. Možno si Martin Hanus nevšimol, že Peter Kalmus položil ako súčasť podujatia k pamätníku kvety. Je viac než isté, že medzi padlými boli i takí, ktorých blízki sa stali obeťami systému symbolizovanému kosákom a kladivom,” napísal Osuský na facebookovej stránke Petra Kalmusa.
Sulíkov poslanec argumentuje tým, že ani na cintorínoch padlých nemeckých vojakov nie sú nainštalované hakové kríže :
“Na Slovensku sú dnes, predovšetkým vďaka dobrovoľným a sponzorským aktivitám nemeckých občanov, udržiavané i cintoríny Wehrmachtu. Pýtam sa všetkých “pohoršených a rozhnevaných” nad činmi košických aktivistov: považovali by ste za správne, aby vchod do areálu cintorína padlých nemeckých vojakov a ich hroby zdobili hakové kríže? Podotýkam, že v duchu §422 sa v “rámci” o.i. nedemokratických zločinných systémov považujú nacizmus (fašizmus) a komunizmus za rovnocenné. V “mojom” §422d sú tie pojmy spojené spojkou “a”, ktorá nenadraďuje a nepodraďuje,” tvrdí Peter Osuský.

Dať najavo svoju nespokojnosť s tým, že na pamätníku sú kosáky a kladivá sa však dá aj iným spôsobom než vandalizmom. Kontroverzná dvojica mohla podať trestné oznámenie , alebo otvoriť verejnú diskusiu či sú symboly komunizmu porovnateľné so symbolmi nacizmu. No tu  nastáva aj ďalšia otázka, či by rovnaký meter nemal platiť aj na niektoré súčasné režimy napríklad v USA, ktoré majú na svedomí milióny obetí v Iraku, Líbyi, či v Afganistane. Otázka zákazu symbolov by sa mohla vzťahovať aj na útočnú vojenskú organizáciu NATO, ktorá bez mandátu OSN zaútočila na bývalú Juhosláviu.
Samuel Gdovin