Bratislava/Sydney 19. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR)

Predseda Svetovej komorovej federácie Medzinárodnej obchodnej komory Peter Mihók v austrálskom Sydney dnes otvoril 10. Svetový kongres obchodných a priemyselných komôr. Na otvorení sa zúčastnil predseda austrálskej vlády, diplomatický zbor a viac ako 900 delegátov zo 108 krajín sveta
Vo svojom vystúpení sa Mihók zameral na výzvy svetovej ekonomiky v oblasti 4. priemyselnej revolúcie, digitalizácie, ako aj dopadu migračnej krízy na jednotlivé krajiny.
Na snímke predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók

Svetová komorová federácia je jedným zo 4 pilierov Medzinárodnej obchodnej komory (MOK) so sídlom v Paríži. Ďalšími sú Rozhodcovský súd MOK, ktorý je zároveň najsilnejším rozhodcovským súdom na svete a rieši aj slovenské prípady. Svoje zastúpenie v ňom má aj reprezentant Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory. Tretím pilierom sú politické východiská, čiže odborné skupiny zamerané na konkrétne odborné oblasti, pričom najsilnejšími sú finančná komisia, komisia etiky v podnikaní, antikorupčná komisia, arbitrážna komisia. Súčasťou tohto piliera je aj oblasť osvedčení o pôvode tovarov, ATA karnetov, INCOTERMS…). Posledným pilierom je Svetová rada MOK, súčasťou ktorej sú Národné výbory MOK v jednotlivých krajinách, vrátane NV MOK SR.
Svetová rada MOK zasadá raz ročne a rieši strategické otázky tejto globálnej organizácie. Jej členmi je 97 Národných výborov MOK a 36 priamych členov – väčšinou obchodných komôr krajín, v ktorých nie sú vytvorené Národné výbory MOK.
Na tohtoročnom kongrese v Sydney je Slovensko po prvý raz zastúpené delegáciou podnikateľov. Na kongrese sa očakáva celkovo účasť viac ako tisícky delegátov z celého sveta, vrátane najmenej rozvinutých krajín. Paralelne sa bude tiež konať zasadanie Združenia obchodných komôr ázijsko-pacifickej oblasti.
Svetový komorový kongres sa koná každé dva roky a zakaždým na inom kontinente. V roku 2019 bude v Rio de Janeiro, kandidátmi na organizáciu kongresu v roku 2021 sú Keňa, Etiópia, Dubaj, Irán, Jordánsko a Omán. O organizátorovi sa rozhodne na jar 2018. Kandidátmi na hostiteľa kongresu v roku 2023 sú Rotterdam a Moskva. Predchádzajúci svetový kongres v roku 2015 bol v talianskom Turíne.
TASR informovala Bibiána Gunišová, hovorkyňa Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory.