Bratislava 28. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
K slovenskému vyznamenaniu Pribinovmu krížu I. triedy patrí od štvrtka svetoznámemu tenoristovi aj Rakúsky čestný kríž za vedu a umenie

Na snímke Peter Dvorský

Vysoké štátne vyznamenanie Rakúska udelili vo štvrtok 27. septembra vo Viedni svetoznámemu slovenskému opernému spevákovi Petrovi Dvorskému. Ako agentúru SITA informoval Ján Korecký zo spoločnosti Kapos, nášmu slávnemu tenoristovi Petrovi Dvorskému udelili Österreichisches Ehrenkreuz für Wissenschaft und Kunst (Rakúsky čestný kríž za vedu a umenie). Vyznamenanie mu odovzdal sekčný šéf rakúskeho Úradu spolkového kancelára Jürgen Meindl. Slávnostný prejav mal herec, režisér a scenárista profesor Otto Schenk.
Operný spevák Peter Dvorský (25. septembra 1951, Partizánske) vyštudoval operný spev na bratislavskom Konzervatóriu u Idy Černeckej. Už od roku 1972 bol sólistom opery SND a vypracoval sa na medzinárodne uznávaného umelca. V apríli 1979 úspešne debutoval v milánskej La Scale, mnoho sezón strávil na doskách Viedenskej štátnej opery a mimoriadne úspešné boli jeho vystúpenia aj na ďalších operných scénach vo svete. V rokoch 2006 – 2010 bol umeleckým šéfom Opery Štátneho divadla (ŠD) v Košiciach a od 21. mája 2010 do 31. júla 2012 riaditeľom Opery Slovenského národného divadla. Od roku 2013 je riaditeľom Slovenského inštitútu v Ríme. „Peter Dvorský sa stal najžiadanejším slovenským umelcom na najvýznamnejších operných scénach sveta. Spieval po boku známych operných sólistov a pod taktovkou renomovaných svetových dirigentov. Hosťoval na viac ako 60 scénach v 25 krajinách sveta,“ pripomína v profile umelca Hudobné centrum. Dodáva, že Dvorský sa venoval aj koncertnej činnosti, a to interpretácii oratórnej a piesňovej tvorby a je členom medzinárodných porôt a lektorom majstrovských kurzov doma i v zahraničí.
Peter Dvorský za svoje spevácke umenie získal viacero cien, aj vysoké slovenské štátne vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne významný celoživotný prínos do slovenskej kultúry a umenia, osobitne v oblasti operného spevu (2013). Cenu Enrica Carusa si prevzal v Miláne tiež v roku 2013 za celoživotnú prácu na popredných svetových operných scénach, ale najmä v milánskej La Scale a v rovnakom roku získal v Taliansku i Cenu mesta Villafranca Giuseppe Di Stefana za celoživotnú prácu a významný prínos k šíreniu operného umenia vo svete. Patria mu aj ďalšie ocenenia, Cena Centrope 2012 za zásluhy o rozvoj stredoeurópskeho regiónu ako iniciátorovi a garantovi detskej pesničkovej súťaže Slávik Slovenska, Cena predsedu Národnej rady SR 2012 za výnimočný prínos v oblasti hudobného umenia, Cena ministra kultúry SR za rok 1999 za stvárnenie postavy Ondreja v opere Eugena Suchoňa Krútňava (udelená v roku 2000) a je laureátom Medzinárodnej súťaže Petra Iljiča Čajkovského v Moskve (1974) a víťazom Medzinárodnej speváckej súťaže Mikuláša Schneidera-Trnavského v Trnave (1973).
 
Príspevok Peter Dvorský získal vysoké štátne vyznamenanie Rakúska zobrazený najskôr Hlavné správy.