Moskva 21. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Karpukhin)

Zákon o reintegrácii Donbasu, ktorý podpísal ukrajinský prezident Petro Porošenko, k implementácii minských mierových dohôd prispeje len málo. V stredu to podľa agentúry TASS vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Na snímke Dmitrij Peskov

“Zákon, nedávno podpísaný ukrajinským prezidentom, môže bohužiaľ len minimálne prispieť k implementácii minských dohôd. Odborníci sa okrem toho obávajú, že zákon podnieti horúce hlavy v Kyjeve k tomu, aby pri riešení situácie na juhovýchode krajiny znovu použili vojenské jednotky, a to by malo nenapraviteľné dôsledky,” povedal Peskov. Reagoval tak na správy o tom, že Porošenko v utorok podpísal zákon o reintegrácii Donbasu.
Zákon sa zameriava na “opätovné začlenenie” odštiepeneckých regiónov na východe Ukrajiny, ktoré sú v súčasnosti pod kontrolou separatistov podporovaných Ruskom. Návrh zákona schválený v januári v ukrajinskom parlamente označuje územia v Doneckej a Luhanskej oblasti za “dočasne okupované”. Rusko je podľa neho agresorom.
Zákon počíta aj s použitím vojenskej sily, aby sa “okupované” územia v Donbase dostali späť pod kontrolu Kyjeva.
Peskov zároveň doplnil, že o tejto otázke sa rokovalo aj na utorňajšom zasadnutí Bezpečnostnej rady Ruskej federácie, a dodal, že podpis zákona o reintegrácii Donbasu je aj naďalej predmetom diskusie.
Na zasadnutí ruský prezident Vladimir Putin a stáli členovia ruskej Bezpečnostnej rady diskutovali najmä o spôsoboch riešenia situácie na juhovýchodne Ukrajiny a o implementácii minských mierových dohôd, píše TASS.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.