Moskva 12. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov označil dnes za špekulácie všetky medializované správy o kandidatúre Vladimira Putina v budúcoročných prezidentských voľbách. Komentáre, ktoré sa v tejto súvislosti objavili v ruských médiách, nazval “hypotetickými politologickými úvahami”
Na snímke Dmitrij Peskov

Peskov takto reagoval na žiadosť novinárov o komentár k správe spravodajskej spoločnosti RBK, podľa ktorej sa už začal vytvárať nový zoznam Putinových spolupracovníkov pre voľby.
Ruský denník Kommersant zasa s odvolaním sa na svoje zdroje napísal, že Putin v novembri oficiálne oznámi, že bude kandidovať. Údajne sa už o tom rozhodlo v prezidentskej kancelárii.
Celý proces bude mať podľa denníka dve etapy: prvá má mať podobu stretnutia s občanmi, ktorí Putina “vyzvú, aby kandidoval”. Druhá etapa bude spočívať v zbieraní podpisov pre Putina ako nezávislého kandidáta. Kremeľ sa už údajne obrátil na regióny do žiadosťou, aby vyhotovili zoznamy ľudí, ktorí by v Putinovom mene mohli zbierať podpisy na podporu jeho kandidatúry. Kremeľ údajne zdôraznil, aby v zoznamoch dôverníkov, ktorý majú viesť kampaň v prospech Putina, boli “aj noví ľudia a mládež”.
Samotný Putin už niekoľkokrát vyhlásil, že sa ešte nerozhodol, či bude kandidovať na ďalšie funkčné obdobie. Zdôrazňuje však vždy, že urobí všetko pre to, aby sa predvolebná kampaň uskutočnila v súlade s ústavou.
Prezidentské voľby v Rusku sa budú konať 18. marca 2018. O zámere kandidovať už informoval líder nacionalistov Vladimir Žirinovskij. Liberálna strana Jabloko chce do volieb postaviť Grigorija Javlinského. Strana Spravodlivé Rusko rozhodne o svojom kandidátovi na zjazde ešte túto jeseň.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.