Berlín 10. októbra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Mikhail Voskresenskiy)
 
Ukrajina znovu do roku 2019 predĺžila platnosť zákona o osobitnom postavení Doneckej a Luhanskej oblasti a tak ukázala, že kyjevské orgány nechcú počúvať povstalecký región, uvádzajú nemecké noviny Junge Welt

Ilustračné foto

List zdôrazňuje, že osobitný status Donbasu je fikcia. Predpokladá sa, že sa má vytvoriť po regionálnych voľbách, v skutočnosti to však povedie ku koncu oboch republík.
Ako sa autor článku domnieva, problém spočíva v tom, že tento zákon je formálne opretý o Minské dohody, ktoré vyžadujú stiahnutie zbraní, amnestiu pre občanov oboch regiónov a ďalšiu zhovievavosť zo strany orgánov Ukrajiny, ktoré o tom však nechcú ani počuť. Aktívne ich v tom podporujú USA.
Ak by tento zákon nebol predĺžený, Ukrajina by sa automaticky stala stranou, ktorá podkopáva Minský proces. Potom je veľmi pravdepodobný vojenský scenár vyriešenia otázky, čím vzplanie vojna a kyjevské orgány bude pravdepodobne čakať negatívny koniec, uvádza denník.
A to si vôbec neželajú západný partneri Ukrajiny a obzvlášť USA. Je pre nich výhodné, aby situácia zostávala v nejasnom stave a aby na hranici s Ruskom zostávala “rana”, ktorá bude naďalej vyžadovať zdroje a ktorú je kedykoľvek možné znovu otvoriť, uvádzajú noviny.
Zároveň USA naďalej motivujú obnovenie nacionalizmu, keď povolili prijatie fašistického pozdravu v armáde, podotýka sa v článku.
“Saláma pre nacionalizmus, ktorú si teraz maškrtí ukrajinský priviazaný pes Washingtonu, je obnovenie fašistického pozdravu. Psovi povolili štekať, dokonca ho k tomu motivujú. Ale hrýzť zatiaľ nesmie,” uzatvárajú Junge Welt.
 
Príspevok Pes, ktorý šteká, zatiaľ nehryzie! Prečo USA potrebujú osobitný štatút Donbasu zobrazený najskôr Hlavné správy.