Paríž 16. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)

Nemecký ovčiarsky pes menom Dobryňa, ktorého Rusko venovalo Francúzsku ako dar pre elitné zásahové jednotky polície, nie je schopný takej náročnej služby. Informovala o tom dnes francúzska rozhlasová stanica Europe 1.

Na snímke šteňa Dobryňu, dar ruskej polície svojim francúzskym kolegomNa snímke šteňa Dobryňu, dar ruskej polície svojim francúzskym kolegom

Rusko tohto psa – ešte ako šteňa – darovalo Francúzsku po vlaňajších teroristických útokoch v Paríži a na jeho predmestí Saint-Denis, kde pri zneškodňovaní podozrivých počas špeciálnej policajnej operácie zahynula sučka menom Diesel. Dobryňa mal časom zaujať jej miesto v službe v zásahových jednotkách RAID.

Dobryňa bol vo Francúzsku od januára tohto roku a prešiel výcvik v špecializovanom kynologickom centre. Po mesiacoch výcviku sa však ukázalo, že nie je schopný služby v polícii. Röntgenologické vyšetrenia totiž ukázali, že má dyspláziu – anomáliu zadných láb, ktorá sa u nemeckých ovčiarskych psov vyskytuje pomerne často a je dedičná.

Vzhľadom na tento hendikep Dobryňa nemôže byť útočným psom. Nemôže ani vyhľadávať výbušniny alebo drogy, pretože má priveľké telo, a tak by sa nedostal všade tam, kam treba. Napriek všetkému však Dobryňa vo francúzskej polícii zostáva – bude “talizmanom” jednotky, ku ktorej mal byť pridelený.

Vlani v lete Pošta Ruska vydala dve nové známy, pričom na jednej z nich bol vyobrazený nemecký ovčiarsky pes. Ako model slúžil práve Dobryňa – ešte ako šteňa. Dobryňa dostal meno po ruskom bohatierovi Dobryňovi Nikitičovi. V ruských bylinách je zobrazovaný ako hrdina, ktorý porazil draka Gorynyča svojou odvahou.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.