Lima 14. júla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan)

Peruánske úrady zadržali vo štvrtok bývalého prezidenta Ollantu Humalu a jeho manželku, ktorí čelia obvineniam z korupcie, informovala agentúra AP

Obaja sa dobrovoľne odovzdali do rúk úradov krátko po tom, ako súd nariadil ich vzatie do ochrannej väzby na 18 mesiacov. Počas tejto doby sa má celý prípad vyšetriť.

Na archívnej snímke bývalý peruánský prezident Ollantu Humalu

Exprezident a bývalá prvá dáma Nadine Herediová čelia obvineniam z prania peňazí a zo sprisahania, ktoré sa týkajú úplatkárskeho škandálu okolo brazílskeho stavebného giganta Odenbrecht.

Bývalý šéf Odebrechtu tvrdí, že v roku 2011 nelegálne prispel tromi miliónmi dolárov na Humalovu prezidentskú kampaň. Humala všetky obvinenia odmieta ako nepodložené.

Obvinení boli vzatí do väzby pre obavy, že by sa mohli pokúsiť ujsť do zahraničia. “Potvrdzuje to zneužívanie moci, proti ktorému budeme bojovať…,” reagoval exprezident na štvrtkové rozhodnutie sudcu Richarda Concepcióna.

Ten istý sudca už v tomto prípade vydal zatykač na iného peruánskeho exprezidenta Alejandra Toleda pre obvinenia súvisiace s rovnakým korupčným škandálom. Toledo sa v súčasnosti nachádza v USA, kde sa pokúša zabrániť svojmu vydaniu do vlasti.
Ollanta Humala pôsobil ako prezident Peru v rokoch 2011 až 2016. Toledo bol hlavou štátu v rokoch 2001-2006.