Lima 12. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ahn Young-joon)

Peruánska vláda vyhlásila veľvyslanca Severnej Kórey v tejto juhoamerickej krajine za neželenú osobu a dala mu päť dní na odchod, čo má byť odvetou za minulotýždňovú skúšku severokórejskej jadrovej zbrane.
Ilustračné foto: Ľudia sledujú na TV obrazovke správy o ďalšom pravdepodobnom nukleárnom teste Severnej Kórey, na železničnej stanici v Soule 3. septembra 2017

Ministerstvo zahraničných vecí v Lime dnes oznámilo, že dôvodom pre vyhostenie veľvyslanca Kim Hak-džola je konanie Pchjongjangu, ktorý opakovane nerešpektoval rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, týkajúce sa jeho jadrového programu, informovala agentúra AP.
K podobnému kroku ako Peru pristúpilo v uplynulých dňoch aj Mexiko.
Viceprezident Spojených štátov Mike Pence počas nedávnej cesty po Latinskej Amerike požiadal vlády štyroch krajín, ktoré majú diplomatické vzťahy s Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR), aby tieto vzťahy prerušili v záujme zvýšenia nátlaku na severokórejského vodcu Kim Čong-una.
Peru nadviazalo diplomatické vzťahy so Severnou Kóreou v roku 1988, v Pchjongjangu však doteraz nemá svoje veľvyslanectvo.
Severná Kórea označila výbuch z 3. septembra za skúšku vodíkovej bomby, ktorú môžu niesť medzikontinentálne balistické rakety. Išlo pritom o najväčší z celkove šiestich takýchto testov, ktoré Pchjongjang uskutočnil od roku 2006 v rozpore s rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN. Tá v reakcii na tento krok schválila v pondelok nový súbor sankcií voči KĽDR.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.