Pentagon  30. marca 2017 (HSP/sputnik/Foto:TASR/AP)

Strategické velenie Ozbrojených síl USA si myslí, že americkí vojaci musia byť pripravení k boju vo vesmíre, uvádza Space.com

Ilustračné foto

Ako oznámil zástupca veliteľa úradu, viceadmirál Charles Richard, USA musia otvorene predviesť, že sú schopné bojovať vo vesmíre. Podľa neho má podobná stratégia zabrániť rozšíreniu konfliktov do priestoru okolo zeme. “Verím, že najlepší spôsob ako zabrániť vojne je sa na ňu pripraviť a ukázať, že sme pripravení bojovať do víťazstva všade, vrátane vesmíru,” cituje portál slová admirála.

Podľa Richarda je prevaha USA vo vojenskom a kozmickom priemysle v ohrození zo strany Ruska a Číny, ktoré úspešne vyvíjajú proti satelitné zbrane. “Aj keď nie sme vo vojne vo vesmíre, nemôžeme povedať, že náš vesmír by bolo možné nazvať mierovým,” zdôraznil.

Richard tiež oznámil, že súperenie svetových veľmocí je na programe dňa najvýraznejšie za 15-20 rokov, čo zasahuje aj do vesmíru. Podľa neho USA musí brániť tiež “zlému správaniu” vo vesmíre, ako je napr. testovanie čínskych protisatelitných zbraní v roku 2007, v dôsledku ktorého sa na obežnej dráhe objavilo viac ako 3 400 objektov vesmírneho odpadu.

USA opakovane vyhlasovalo, že vesmírne programy Ruska a Číny môžu predstavovať hrozbu pre satelitné systémy. Americké vesmírne prístroje sa využívajú pre rozviedku, zabezpečenie spojenia v ťažko dostupných regiónoch, navigáciu lodí, bezpilotných lietajúcich aparátov, a tiež pre riadenie rakiet a leteckých bômb. Ruská strana vystupovala s iniciatívou demilitarizácie vesmírneho priestoru, tento projekt rezolúcie bol predložený na prerokovanie Valnému zhromaždeniu OSN, USA ho však zablokovali.