Washington 24. marca 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot:YouTube)
 
Ministerstvo obrany USA pracuje na projekte JNLWP, ktorého hlavným cieľom je vývoj laserového zariadenia s neobmedzeným potenciálom imitujúcim zvuky a záblesky svetla.

Pentagon vyvíja laserové zariadenie pre psychologickú vojnu

Väčšina vojenských projektov USA s použitím laserov predpokladá ich uplatnenie ako zameriavačov pre zbrane alebo dokonca samotných presných bodových zbraní. Dnes ale experimentuje Pentagon s lasermi kvôli úplne inému účelu: inžinieri chcú, aby zaostrené svetelné lúče imitovali ľudskú reč. Výsledkom by bol systém, ktorý môže byť prospešný v psychologickej vojne: na účely demoralizácie, oklamanie a zastrašenie nepriateľa.
O tomto podivnom projekte amerického ministerstva obrany napísal portál DefenseOne. Z článku vyplýva, že sa výskum opiera o jav pod názvom laserový navedený plazmový efekt. Umožňuje vytvorenie pomocou jedného femtolaseru plazmovú sféru. Táto sféra sa stáva prostredím, cez ktoré prechádza druhý laser, nanolaser, so zvláštnou frekvenciou. Systém tak umožňuje vytvorenie rôznych svetelných a zvukových efektov.
Takto to vyzerá v praxi (POZOR, na videu sú hlasné a veľmi nepríjemné zvuky):
 

 
Projekt JNLWP (Joint Non Lethal Weapons Program), v rámci ktorého prebieha tento výskum, má za cieľ poskytnutie operátorovi možnosti, aby na diaľku vytváral určité kombinácie zo svetla, tepla a zvuku. JNLWP napríklad dokáže vytvoriť s pomocou jednoduchého objektívu veľkosti 5 palcov plazmové prostredie na vzdialenosť do jedného kilometra. Týmto spôsobom dokáže lietadlo vyslať ľuďom na zemi hlasové správy, alebo imitovať zvuk ostreľovania (spomeňte si na Nazguly z Pána prsteňov, ktorí svojimi výkrikmi dokázali donútiť nepriateľa k úteku). Takže potenciál tohto systému závisí iba na ľudskej predstavivosti.
Teší len jedno. Vedci dodnes nedokázali dosiahnuť pravdepodobnú imitáciu ľudskej reči. Odborníci JNLWP majú za to, že je to len otázka času. Možno, že už v dohľadnej budúcnosti dokážu vytvoriť doslova zo vzduchu dostatočne presvedčivé zvuky a že tento systém nájde uplatnenie nielen vo vojenskom, ale aj v zábavnom priemysle.
 
Príspevok Pentagon vyvíja laserové zariadenie pre psychologickú vojnu zobrazený najskôr Hlavné správy.