Washington 15. septembra 2017 (HSP/OCCRP/Foto:Pixabay)
 
Pentagon sa spoliehal na armádu zmluvných partnerov a subdodávateľov – od vojenských gigantov až po firmy spojené s organizovaným zločinom – na dodávky zbraní a streliva v sovietskom štýle v hodnote 2,2 miliárd dolárov sýrskym povstalcom, ktorí mali bojovať proti islamskému štátu (ISIS)
Ilustračné foto

Zbrojárske továrne na Balkáne a vo východnej Európe – už pracujú na kapacitách na zásobovanie sýrskej vojny – nie sú schopné uspokojiť dopyt. V reakcii na to sa ministerstvo obrany USA obrátilo na nových dodávateľov, ako je Kazachstan, Gruzínsko a Ukrajina, so žiadosťou o dodatočnú muníciu, zatiaľ čo uvoľňuje normy týkajúce sa materiálu, tvrdia vyšetrovania Balkánskej vyšetrovacej spravodajskej siete (BIRN) a Projektu ohlasovanie korupcie a organizovaného zločinu (OCCRP).
Reportéri zhromaždili komplexnú dodávateľskú sieť Pentagonu do Sýrie pomocou záznamov o verejnom obstarávaní, údajov o sledovaní lodí, oficiálnych správ, uniknutých e-mailov a rozhovorov so zasvätencami.
Pentagon kupuje zbrane prostredníctvom dvoch kanálov: Special Operations Command (SOCOM), ktorý dohliada na špeciálne operácie vo všetkých službách americkej armády a Picatinny Arsenal, veľmi málo známe zariadenie americkej armády v New Jersey.
Munícia sa prepravuje po mori a vzduchom z Európy do Turecka, Jordánska a Kuvajtu. Potom sú distribuované americkým spojencom v severnej a južnej Sýrii lietadlami a nákladnými automobilmi.
Reportéri zistili, že USA používajú nejasne formulované právne dokumenty, ktorými zakrývajú Sýriu ako konečné miesto pre zbrane – odborníci z praxe hovoria, že ohrozujú globálne snahy v boji proti obchodovaniu so zbraňami a vyhrážajú sa východoeurópskym vládam, ktoré predávajú zbrane a strelivo, porušením medzinárodného práva. Iní vyzdvihujú otázku, kto presne používa zbrane a čo sa stane s arzenálom po tom, čo bude ISIS porazený.
Pentagon začal hlavný nákup v septembri 2015 pod dohľadom prezidenta Obamu. Do mája tohto roka už vynaložil viac ako 700 miliónov dolárov na zbrane AK-47, ručné protitankové granátomety (RPG), mínomety a iné zbrane a strelivo.
Uzatvorené boli zmluvy v hodnote viac ako 900 miliónov dolárov s účinnosťou do roku 2022 a Trumpova administratíva poskytla takmer o 600 miliónov dolárov viac. To prináša celkovú sumu plánovaných výdavkov Pentagonu na svojich sýrskych spojencov na 2,2 miliardy dolárov.
Táto dodávateľská linka financovaná Spojenými štátmi je podobná zbrojárskej sieti v Sýrii s podporou Saudskej Arábie, ktorú minulý rok odhalili BIRN a OCCRP.
Na otázku o bezprecedentnom nákupe zbraní sovietskeho štýlu pre sýrskych rebelov Pentagon uviedol, že starostlivo preveril príjemcov a dodal, že vybavenie bolo poskytované “postupne” a predstavuje “minimálne potreby pre okamžité misie”.