Pentagon považuje Rusko a Čínu za svojích najväčších rivalov

Svet 19. januára 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Li Gang/Xinhua via AP)

Portál russian rt si všíma informácie zverejnené americkým portálom Financial Times, podľa ktorých sa Moskva a Peking stávajú nebezpečným súperom USA
Čínska lietadlovú loď vlastnej výroby v čínskom meste Ta-Lien

V rámci novej vojenskej stratégie plánuje Pentagon zaujať agresívnejšiu pozíciu vo vzťahu k Rusku a Číne. Pentagon sa sústredí na politiku zdržiavania oboch krajín, ktoré považuje za hlavných súperov USA.
V poslednej dobe sa podarilo Moskve a Pekingu úspešne znížiť náskok USA vo vojensko-technologickej oblasti. “Ak sa pozriete na niektoré výskumy Ruska a Číny, tak uvidíte, že sa sústreďujú na vývoj zbraní, ktoré dokážu zasadiť tvrdý úder americkým skupinám lietadlových lodí. Ide najmä o vývoj ruských a čínskych rakiet,” uvádza sa v článku.
Čína vyvíja vysokorýchlostné balistické rakety, ktoré dokážu preraziť systém protiraketovej obrany na amerických lietadlových lodiach. Donald Trump už vyzval znovu zvyšovať vojenský potenciál USA s cieľom odstrašiť prípadných súperov.
V čase útokov z 11. 9. 2001 kládli Američania hlavný dôraz na potlačenie hrozby zo strany islamského extrémizmu a paralelne viedli vojny malej intenzity v Iraku a Afganistane, kde americký súper nemal k dispozícii moderné zbrane. Takisto Obamova administratíva sa sústredila na boj proti ISIS, čoraz viac pozornosti však začali Američania venovať Rusku a Číne. Trumpova administratíva už otvorene vníma Rusko a Čínu ako svojich hlavných súperov a Američania sa rozhodli zaujať voči Rusku a Číne agresívnejšiu pozíciu.
Američania dospeli k názoru, že sa oslabili pozície amerických ozbrojených síl a znížila sa americká schopnosť konkurovať Rusku a Číne. Momentálne majú Američania k dispozícii 11 mohutných lietadlových lodí stojacich v čele bojových skupín, ruské a čínske rakety i ponorky sa však stávajú hrozbou pre americké skupiny lietadlových lodí.

Podľa Davida Ochmaneka sa od skončenia studenej vojny Američania nikdy nemuseli stretávať s technológiami, ktoré momentálne rozpracovali Rusi a Číňania. Vďaka týmto technológiám môžu Rusi a Číňania zasadiť americkým lietadlovým lodiam veľmi tvrdý úder a rovnako čínske a ruské letectvo môže výrazne znížiť dominanciu amerického letectva v prípadnom vojnovom konflikte.
Najmä Rusi sú schopní svojimi kyberneticko-elektronickými zbraňami ohrozovať americké kozmické systémy, ochromiť prácu veliteľských centier a systémov, ktoré predstavujú mozog komplexných bojových operácii. Elektronické hrozby zo strany Ruska sú podľa Ochmaneka veľmi nebezpečné.
Donald Trump sa už rozhodol výrazne zvýšiť americký vojenský rozpočet, čo môže so sebou priniesť nové preteky v zbrojení. Mnohí americkí experti sú však presvedčení, že Rusi a Číňania ešte stále nemajú žiadnu šancu dohnať americký náskok vo vojenskej oblasti. Američania vkladajú do vojenského rozpočtu viac ako 10 najsilnejších  krajín sveta, vrátane Ruska a Číny.
Podľa Američanov je americká armáda najsilnejšia a najefektívnejšia na svete. Čína má k dispozícii dve lietadlové lode a ak aj spustí na vodu tretiu lietadlovú loď, nebude mať dostatočnú kapacitu, aby sa mohla rovnať flotile USA a rovnako sa americkej armáde nemôžu rovnať ani Rusi, napriek tomu že vyvinuli nové a zaujímavé typy zbraní,  píše sa vo Financial Times.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)