Washington 17. mája 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- South Korea Defense Ministry via AP)
 
Americké ministerstvo obrany vo štvrtok oznámilo, že spoločné vojenské cvičenia Južnej Kórey a Spojených štátov budú pokračovať napriek nahnevanej reakcii Pchjongjangu, ktorý zrušil plánované stredajšie medzikórejské rozhovory na vysokej úrovni a pohrozil zrušením plánovaného summitu prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una

Snímka, kde stíhačky amerických vzdušných síl a juhokórejské stíhačky lietajú nad juhokórejským polostrovom počas kombinovaného vzdušného cvičenia 6. decembra 2017

Pentagon zároveň uviedol, že nehodlá na plánovaných manévroch nič meniť ani ich zredukovať. Plánovaný rozvrh cvičení sa podľa hovorkyne rezortu Dany Whiteovej nezmenil.
Každoročné manévre sú podľa Whiteovej dlho plánované, majú obrannú povahu a majú zabezpečiť pripravenosť amerických a juhokórejských síl.
Podobné vyhlásenie vydal v stredu aj rezort obrany Južnej Kórey. Hovorca juhokórejského ministerstva obrany povedal, že spoločné manévre s názvom Maximum Thunder majú predovšetkým zlepšiť schopnosti pilotov a nie sú nácvikom útoku.
Manévre vzdušných síl, ktoré sa podľa tlačovej agentúry AP začali v pondelok a údajne sa na nich zúčastňuje približne 100 lietadiel, budú pokračovať prinajmenšom do 25. mája.
Pchjongjang dlhodobo odsudzuje takéto spoločné vojenské cvičenia svojich rivalov a označuje ich za nácvik invázie do Severnej Kórey (KĽDR).
 
Príspevok Pentagon: Na naplánovaných manévroch s Južnou Kóreou sa nič meniť nebude zobrazený najskôr Hlavné správy.