Bratislava 23. mája 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)

Česká novinárka a publicistka Tereza Spencerová vo svojom dnešnom komentári opisuje a približuje napätú situáciu medzi USA a Iránom

Ilustračné foto

Potom, čo minister obrany Shanahan oznámil, že rozhodný americký postoj zastrašil Irán a jeho hrozby sú preto “zastavené”, chce Pentagon po Trumpovi vyslať na Blízky východ práve kvôli “iránskej hrozbe” 10 tisíc vojakov, píše novinárka.

Pôvodne sa uvažovalo o piatich tisícoch vojakov, “ale nakoniec sa im viac zapáčilo číslo desať”. Podľa Spencerovej však nie je úplne jasné, kde by títo vojaci mali skončiť.

Irak ich pravdepodobne neprijme, pretože, ako píše novinárka, “nechce byť nástupišťom americkej vojny proti Iránu”.

Svoju ochotu prijať ďalší kontingent ale vyjadrila monarchia Perzského zálivu. “Pentagon pritom ani nevysvetľujú, že tam kamsi, tí dodatoční vojaci majú byť vyslaní najskôr preto, že by sa to verejnosti asi veľmi zložito vysvetľovalo.”

Medzitým minister zahraničia Pompeo “oprášil bushovské klamstvá z časov agresie proti Iraku a skúša teraz šíitský Irán aspoň slovne prepojiť so sunnitskou al-Káidou”.

Ako ďalej informuje novinárka, vrchný veliteľ iránskych Revolučných gárd Amerike odkazuje, že má Irán Perzský záliv “plne pod kontrolou” a americké vojnové lode v oblasti pre neho “nie sú problém”.

“Iránsky duchovný vodca Ajatolláh Chámeneí v každom prípade znovu uráža prezidenta Rúháního za to, že sa vôbec pokúšal s tým zradným Západom na čomsi dohadovať,” píše na záver Spencerová.

Definitívne rozhodnutie o vyslaní vojakov však ešte nepadlo.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj