Třinec 4. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Hasiči moravskosliezského kraja)

Najmenej 20 miliónov českých korún (770.000 eur) by podľa prvého odhadu mohla stáť obnova hrubej stavby zhoreného dreveného kostolíka Božieho tela v meste Třinec v Sliezsku na severovýchode Českej republiky, ktorý bol postavený v roku 1563. Obnova by mohla trvať dva až tri roky. Informoval o tom dnes portál Novinky.cz
Kostol zhorel v noci na 2. augusta, podpaľačov neskôr zadržali. Prebieha vyšetrovanie, či išlo o cielene založený požiar.
Na archívnej snímke požiar dreveného kostola zo 16. storočia, ktorý zhorel v noci 2. augusta 2017 v meste Třinec v Sliezsku na severovýchode Českej republiky.Materiálne škody sú odhadované na desiatky miliónov českých korún, ale historická škoda je nevyčísliteľná, zdôraznil hovorca moravskosliezskych hasičov

Kultúrna pamiatka v mestskej časti Guty patrila k ukážkovým kostolom s vežou charakteristickou pre oblasť Těšínskeho Sliezska. “Gutský kostol bol najlepšie zachovaným dreveným kostolom v skupine drevených kostolov Těšínska a severovýchodnej Moravy,” uviedla Petra Batková z ostravského pracoviska Národného pamiatkového ústavu.
Na obnove sa dohodli ostravsko-opavské biskupstvo ako majiteľ zničeného objektu, ministerstvo kultúry a mesto Třinec, v ktorého katastri kostol stál. “Nebude to replika, ale obnova pamiatky,” upozornil farár Kazimierz Plachta a náklady odhadol na 50 miliónov českých korún (1,92 milióna eur).
Peniaze na obnovu pôjdu aj z poistky a z verejnej zbierky, povedala starostka Třinca Věra Palkovská. Poslanci plánujú takisto usporiadať koncert na podporu tohto projektu, dodal portál Novinky.cz.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.