Mníchov 16. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matthias Schrader)
 
Americký viceprezident Mike Pence apeloval v sobotu na členské štáty Európskej únie, aby aj ony odstúpili od jadrovej dohody medzi Iránom a ďalšími svetovými mocnosťami

Nemecká kancelárka Angela Merkelová víta amerického viceprezidenta Mikea Penceho počas druhého dňa Mníchovskej bezpečnostnej konferencie 16. februára 2019 v Mníchove

Rovnako ich taktiež varoval, aby boli obozretní pri používaní telekomunikačných zariadení dodávaných čínskou spoločnosťou Huawei. Informovala o tom agentúra Reuters.
“Nastal čas, aby sa naši európski partneri postavili na našu stranu a na stranu Iráncov,” uviedol na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii. Taktiež podľa jeho slov nastal čas, aby európski partneri odstúpili od jadrovej dohody s Iránom.
“Spojené štáty boli k našim bezpečnostným partnerom veľmi jasné v súvislosti s hrozbou, ktorú predstavuje spoločnosť Huawei a ďalšie čínske telekomunikačné spoločnosti,” pokračoval viceprezident USA Pence. “Musíme chrániť našu kľúčovú telekomunikačnú infraštruktúru a Amerika vyzýva všetkých našich bezpečnostných partnerov, aby boli obozretní.”
Kľúčovú jadrovú dohodu odsúhlasili vo Viedni v roku 2015 Irán a šesť svetových veľmocí a jej cieľom bolo zabrániť Iránu v budovaní jadrovej bomby výmenou za zrušenie ekonomických sankcií. Spojené štáty od zmluvy odstúpili vlani v máji. Ostatní partneri dohody dokument rušiť nemienia.
Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa začiatkom novembra oznámila, že opätovne zavádza všetky sankcie voči Iránu, ktoré boli zrušené na základe jadrovej dohody z roku 2015.
 
Príspevok Pence v Mníchove: Nastal čas, aby EÚ odstúpila do jadrovej dohody s Iránom zobrazený najskôr Hlavné správy.