Pence opäť varoval, že USA odstúpia od dohody s Iránom, ak nebude zmenená

Jeruzalem 23. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ronen Zvulun/Pool via AP)

Americký viceprezident Mike Pence v utorok na stretnutiach s izraelským vedením zopakoval, že administratíva prezidenta USA Donalda Trumpa má v pláne odstúpiť od jadrovej dohody s Iránom, ak sa táto zmluva nezmení.
Na snímke zľava americký viceprezident Mike Pence a izraelský prezident Reuven Rivlin

Informovala o tom agentúra AP s tým, že Pence počas stretnutia s izraelským prezidentom Reuvenom Rivlinom vyjadril nádej, že európski spojenci sa pripoja k Spojeným štátom pri odstraňovaní – z pohľadu USA – závažných nedostatkov dohody s Iránom, podpísanej v lete 2015.
Pence upozornil, že ak sa spojenci nepridajú k týmto snahám, Spojené štáty od dohody s Iránom odstúpia, ako to už bol naznačil prezident Trump.
Irán a šesť veľmocí – Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA – dospeli v roku 2015 k prelomovej dohode o jadrovom programe Teheránu, čím zavŕšili viac než desaťročie rokovaní na túto tému. Na jej základe boli zmiernené sankcie OSN, EÚ a USA voči islamskej republike výmenou za to, že Irán dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program.

Mike Pence je na návšteve Izraela
Pence v utorok, v posledný deň svojej návštevy v Izraeli, zavíta k Múru nárekov v Jeruzaleme. Pred odletom do USA má ešte v pláne návštevu Pamätníka holokaustu Jad va-šem.
Agentúra AP upozornila, že Penceova návšteva pri Múre nárekov v Starom meste Jeruzalema sa koná v čase napätia, ktoré vyvolalo rozhodnutie Spojených štátov uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela a presťahovať tam z Tel Avivu aj veľvyslanectvo USA.
Pence, ktorý v pondelok predniesol prejav v izraelskom parlamente a stretol sa s premiérom Benjaminom Netanjahuom, avizoval, že Trumpova administratíva začne plán na presunutie veľvyslanectva do Jeruzalema realizovať už v nasledujúcich týždňoch a k otvoreniu novej ambasády by mohlo dôjsť do konca roka 2019.
Časť poslancov izraelského parlamentu odmenila tieto Penceom avizované plány Spojených štátov búrlivým potleskom; iní – najmä arabskí – ostro protestovali, pričom došlo aj fyzickým potýčkam.
Svojím potleskom izraelskí poslanci prerušovali aj ďalšie časti Penceovho prejavu, v ktorom boli rôzne odvolávky na dejiny židovského národa či “izraelský zázrak”, ale nebola v ňom zmienka o okupácii palestínskych území či budovaní židovských osád.
Pence v utorok na rokovaniach s Rivlinom zopakoval, že Trumpova vláda verí, že uznanie Jeruzalema za hlavné mesto Izraela povedie k mieru medzi Izraelom a Palestínčanmi.
“Prezident Trump je presvedčený, že rozhodnutie, ktoré USA urobili – uznať Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela – vytvorí podmienky pre dosiahnutie posunu v zmysluplných rokovaniach s cieľom dospieť k trvalému mieru a ukončeniu dlhodobého konfliktu,” vyhlásil Pence. Rivlin na tieto jeho slová reagoval výrazom “inšalláh” a následne viceprezidentovi vysvetlil, že v preklade z arabčiny to znamená “s božou pomocou”.
Ako informoval izraelský spravodajský server Ynetnews, Pence a Rivlin hovorili aj o “úzkej” bezpečnostnej spolupráci medzi Izraelom a USA. Pence Rivlina ubezpečil, že Spojené štáty stoja po boku Izraela v jeho boji proti radikálnemu islamskému terorizmu, pričom ako jeho “hlavného sponzora” uviedol Irán.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)