Podgorica 2. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Zurab Kurtsikidze)

Americký viceprezidentom Mike Pence dnes počas návštevy Čiernej Hory obvinil Rusko, že sa usiluje o destabilizáciu západného Balkánu a oddelenie tejto oblasti od Západu, kde podľa neho leží jej budúcnosť, napísala agentúra AP.
Na snímke Mike Pence

“Ako všetci viete, Rusko pokračuje v úsilí o zmenu medzinárodných hraníc s použitím sily a tu na západnom Balkáne pracuje Rusko na destabilizácii tejto oblasti a podkopávaní demokracie, ako aj na tom, aby vás oddelilo… od zvyšku Európy,” uviedol dnes Pence v Podgorici na summite krajín západného Balkánu združených v Jadranskej charte. Na stretnutí sa zúčastnili premiéri Albánska, Chorvátska, Macedónska, Bosny a Hercegoviny a ako pozorovatelia poprední politici zo Srbska, Kosova a Slovinska.
“Môžem vás ubezpečiť, že Spojené štáty americké odmietajú akékoľvek pokusy použiť v tejto oblasti silu, hrozby či zastrašovanie,” povedal Pence a dodal, že je skutočne presvedčený, že budúcnosť západného Balkánu je na Západe.
Čierna Hora, ktorá v júni tohto roku napriek nesúhlasu Moskvy vstúpila do NATO, je treťou a poslednou Penceovou zastávkou na jeho ceste po Európe, zameranej na vyjadrenie podpory krajinám, ktoré sa cítia ohrozené ruským vplyvom. Predtým navštívil Estónsko a Gruzínsko.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.