Tokio 7. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Franck Robichon/Pool Photo via AP)

Spojené štáty ohlásia v najbližších dňoch doposiaľ “najtvrdšie a najrazantnejšie” ekonomické sankcie voči Severnej Kórei. Počas návštevy Japonska to v stredu oznámil americký viceprezident Mike Pence.
Na snímke vľavo americký viceprezident Mike Pence a vpravo japonský premiér Šinzó Abe počas stretnutia v Tokiu

Podľa agentúry AP majú nové sankcie zvýšiť tlak na Pchjongjang počas nadchádzajúcich zimných olympijských hier v juhokórejskom Pjongčangu.
“Spojené štáty americké čoskoro oznámia doposiaľ “najtvrdšie a najrazantnejšie” ekonomické sankcie voči Severnej Kórei. Budeme pokračovať v izolácii Severnej Kórey, až pokým sa raz a navždy nevzdá svojich jadrových a balistických programov,” vyhlásil Pence po schôdzke s japonským premiérom Šinzóom Abem.
Americký viceprezident bude v piatok viesť americkú delegáciu na otváracom ceremoniáli olympiády. Pence chce podľa vlastných slov využiť svoju návštevu Južnej Kórey, aby zabránil “ovládnutiu” hier Pchjongjangom. Plánuje preto upozorňovať na porušovanie ľudských práv v KĽDR a hrozbu, ktorú predstavuje severokórejský nukleárny program.
Mike Pence tiež v stredu ubezpečil Japonsko, Južnú Kóreu a ďalších regionálnych spojencov USA, že Washington bude pri riešení krízy okolo KĽDR stáť po ich boku. Konečným cieľom medzinárodného úsilia musí byť podľa neho úplné odstránenie atómových zbraní z Kórejského polostrova.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.