Mníchov 9. februára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Senate Television)

Americký viceprezident Mike Pence, minister obrany James Mattis, minister vnútornej bezpečnosti John Kelly a poradca pre národnú bezpečnosť Michael Flynn budú zastupovať vládu prezidenta USA Donalda Trumpa na budúcotýždňovej Mníchovskej bezpečnostnej konferencii.

Na snímke Mike PenceNa snímke Mike Pence

Minister zahraničných vecí Rex Tillerson sa na nej nezúčastní, informoval dnes nemecký diplomat Wolfgang Ischinger, ktorý bude trojdňovému podujatiu predsedať. Na konferencii, ktorá sa koná v bavorskej metropole v dňoch 17. až 19. februára, očakávajú 500 účastníkov vrátane niekoľkých hláv štátov či vlád, ako aj viacerých ministrov zahraničných vecí a obrany.

Ischinger na tlačovej konferencii povedal, že účasť americkej delegácie na mníchovskej konferencii je prvým veľkým zahraničnopolitickým krokom Trumpovej vlády. A vyjadril nádej, že Američania tam vystúpia s jasnými vyhláseniami ohľadne postoja Bieleho domu k NATO a k Európskej únii.

Účasť na konferencii už potvrdili napríklad ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, generálny tajomník OSN António Guterres, generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a prezidenti Ukrajiny či Afganistanu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.