Bratislava 23. marca 2018 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Nový slovenský premiér má za sebou rušný štvrtok. Najskôr bol odvolaný ako podpredseda starej vlády. Chvíľu na to sa stal hlavou tej novej. Okrem toho sa zúčastnil aj svojho prvého rokovania s európskymi predstaviteľmi v Bruseli. Vysvetlil aj situáciu okolo údajného “bieleho prášku,” ktorý mu vypadol z vrecka na tlačovej konferencii.

Na snímke vľavo dezignovaný premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) a prezident SR Andrej Kiska

Peter Pellegrini včera nahradí na čele vlády Roberta Fica. Absolvoval menovanie za nového premiéra SR, oficiálne fotenie, krátke rokovanie vlády a následne zamieril do Bruselu, kde ho čakalo prvé stretnutie s európskymi partnermi.
Pellegrini sa ujal najvyššieho exekutívneho postu po tom, ako do rúk prezidenta Kisku zložil ústavou predpísaný sľub: “Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme občanov. Budem zachovávať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života”.
Následne na summite EÚ sa zoznámil s poprednými európskymi politikmi a komunikoval postoje Slovenska k rozširovaniu EÚ. Na bruselskej pôde tiež vysvetlil kauzu vraždy novinára Jána Kuciaka, o ktorú je v Európe veľký mediálny záujem. Premiér pred novinármi priznal, že do Bruselu prišiel s rešpektom a je preňho česť zastupovať našu krajinu na takomto podujatí. “Chcem uistiť svojich kolegov, že Slovensko a vláda pod mojím vedením bude držať jasný proeurópsky kurz,” uviedol Pellegrini.
“Prvý deň vo funkcii premiéra bol zaujímavý a náročný. Návšteva prezidenta, dve rokovania dvoch vlád, cesta do Bruselu a späť. A ešte jedna nečakaná “kauza”,” zhodnotil na sociálnej sieti Peter Pellegrini.

V závere videa sa Peter Pellegrini vrátil k úsmevnému incidentu z tlačovej konferencie zo začiatku tohto týždňa, keď v centrále Mosta-Híd rokoval s Béllom Bugárom o menách ministrov novej vlády. Tlačovka bola kvôli technickým problémom odložená o niekoľko minút, no kamery niektorých televízii už bežali a zachytili moment, keď vtedy ešte nastávajúcemu premiérovi SR vypadol z vrecka záhadný papierik. Ten potom ľudia na internete začali vášnivo rozoberať a niektorí sa domnievali, že ide v ňom má zabalenú drogu.
Pellegrini to s úsmevom vysvetlil počas návratu z rokovania v Bruseli. Podľa jeho verzie išlo o špáradlo.

 
Príspevok Pellegriniho prvé momenty na čele vlády SR priniesli cestu do Bruselu i vysvetlenie záhadného balíčka, ktorý mu vypadol pred tlačovkou z vrecka zobrazený najskôr Hlavné správy.