Šarm aš-Šajch/Bratislava 25. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Lídri Európskej únie (EÚ) a Ligy arabských štátov (LAŠ) pokračujú v pondelok v egyptskom letovisku Šarm aš-Šajch v rokovaniach v rámci historicky prvého samitu EÚ a LAŠ. Témami sú migrácia, boj proti terorizmu i obchod

Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD)

Slovenskú republiku na samite EÚ – LAŠ zastupuje predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD).
Vrcholná schôdzka lídrov EÚ a LAŠ, ktorú vedie predseda Európskej rady Donald Tusk spoločne s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím, sa začala v nedeľu (24. 2.) večer plenárnym zasadnutím. V úvodný deň dvojdňového samitu sa lídri oboch strán dohodli na posilnení spolupráce v boji proti terorizmu a nelegálnej migrácii.
V pondelok účastníci samitu pokračujú v rokovaní o posilnení arabsko-európskeho partnerstva a spoločnom riešení globálnych výziev. Okrem problematiky migrácie sú témami diskusií aj mládež, investície, bezpečnosť či situácia v konfliktných regiónoch – Sýrii, Jemene a Líbyi.
V pondelok na samite vystúpi aj slovenský premiér. V prejave sa podľa svojich slov zameria na “oblasť boja proti terorizmu a na bezpečnosť – a hlavne na zvládnutie migračnej krízy, ktorej sme čelili a pravdepodobne ešte čeliť budeme”. Premiér bude tiež hovoriť aj o spolupráci medzi EÚ a LAŠ, vzájomnom obchode i podpore mladých.
Pellegrini sa v pondelok v Egypte stretne aj s generálnym tajomníkom LAŠ Ahmadom Abúlom Ghajtom a s podpredsedom vlády Ománskeho sultanátu pre medzinárodnú spoluprácu Sajjidom Asadom ibn Tárikom Saídom.
Na samite v letovisku Šarm aš-Šajch sa zúčastňujú zástupcovia takmer 50 krajín. Podujatie sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia.
Egypt je pre Európsku úniu dôležitým partnerom a regionálnym aktérom. Zohráva dôležitú úlohu v regióne aj preto, že v tomto roku je predsedníckou krajinou Africkej únie.
 
Príspevok Pellegrini vystúpi na samite EÚ a Ligy arabských štátov v Egypte zobrazený najskôr Hlavné správy.