Pellegrini: V rámci predsedníctva V4 je SR ochotná zorganizovať kohézny summit

Varšava/Bratislava 25. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)
 
V rámci predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke (V4), ktoré Slovensko preberá 1. júla, je SR ochotná zorganizovať kohézny summit v Bratislave. Uviedol to v stredu vo Varšave predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) krátko po stretnutí s poľským premiérom Mateuszom Morawieckým.

Na snímke poľský premiér Mateusz Morawiecki (vľavo) a slovenský premiér Peter Pellegrini

“Informoval som poľského premiéra, že vzhľadom na veľmi aktuálnu potrebu hovoriť o budúcom viacročnom finančnom rámci sa v rámci predsedníctva V4 rozhodneme zorganizovať takzvaný kohézny summit, alebo pozvať priateľov kohézie do Bratislavy, aby sme si o tom, ako má budúci rozpočet EÚ vyzerať, hovorili za rokovacím stolom na úrovni lídrov, a nie dozvedali sa to z článkov či uniknutých informácií, o ktorých nevieme dnes povedať, či sú pravdivé,” vyhlásil Pellegrini.
Kohézna politika má podľa neho svoje opodstatnenie aj v roku 2020. “Každý Európan, bez ohľadu na to, kde sa narodí, má mať rovnaké podmienky,” povedal slovenský premiér. Prostriedky z Európskej únie (EÚ) by mali podľa neho smerovať tam, kde ešte existujú regionálne rozdiely a kde nie je dobudovaná infraštruktúra. Pellegrini rešpektuje, že rozpočet EÚ po roku 2020 by mal byť iný, ako sme zvyknutí, ale mal by byť spravodlivý”.
Morawiecki v tejto súvislosti pripomenul, že napriek tomu, že Poľsko a Slovensko sú už 14 rokov členmi EÚ, majú z ekonomického hľadiska ešte čo doháňať. Doplnil tiež, že obe krajiny majú na budúci rozpočet EÚ rovnaký názor.
Britský denník Financial Times začiatkom tohto týždňa upozornil, že v rámci reformy politiky súdržnosti existuje návrh na presun desiatok miliárd eur z fondov EÚ zo strednej a východnej Európy – z krajín ako Poľsko, Maďarsko a Česká republika – do krajín, ktoré zasiahla finančná kríza, ako sú Grécko a Španielsko.
Zmeny v prerozdeľovaní rozpočtu EÚ môžu po roku 2020 postihnúť členské krajiny zo strednej či východnej Európy, ktoré nebudú rešpektovať základné hodnoty EÚ, napísal denník s odvolaním sa na zdroje z Európskej komisie. Obaja premiéri konštatovali, že slovensko-poľské vzťahy sú na nadštandardnej úrovni.
Zároveň vyjadrili záujem o ich ďalšie zlepšovanie. “Teší nás, že Slovensko a Poľsko majú medzi sebou dobrú spoluprácu, ktorá sa prehlbuje” vyhlásil Morawiecki. “Medzi Slovenskom a Poľskom nie sú žiadne otvorené otázky, ktoré by sme museli riešiť,” dodal Pellegrini.
Premiéri sa taktiež zhodli na výborných vzťahoch v rámci formátu V4. Prisľúbili, že budú pracovať na ich ďalšom posilňovaní.
 
Príspevok Pellegrini: V rámci predsedníctva V4 je SR ochotná zorganizovať kohézny summit zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)