Jeruzalem/Tel Aviv 30. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Monika Himpánová)

Na stretnutí s izraelským ministrom pre vedu, techniku a vesmír Ofirom Akunisom sme hovorili o možnej spolupráci medzi Slovenskom a Izraelom. Uviedol to dnes po stretnutí v izraelskom Knesete v Jeruzaleme slovenský podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini.

Na snímke vpravo podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, vľavo izraelský minister pre vedu, techniku a vesmír Ofir AkunisNa snímke vpravo podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, vľavo izraelský minister pre vedu, techniku a vesmír Ofir Akunis

“Slovensko je tak isto malá krajina, ktorá sa prezentuje ako inovatívna krajina, ktorá chce predstavovať a testovať nové technológie na svojom území. Preto je veľmi dobré, aby sme si zobrali príklad aj z organizácie vedy a výskumu priamo v Izraeli, kde dokonca vzhľadom na potrebu znižovať regionálne rozdiely sú výskumné vývojové centrá v Izraeli umiestňované nielen do hlavného mesta a do väčších miest, ale aj do menej rozvinutých regiónov,” povedal Peter Pellegrini, čím pomáhajú podľa neho zvýšiť úroveň kvality života.

Zároveň tak podľa jeho slov i bojujú proti regionálnym rozdielom. “Čo je napríklad veľmi podobné aj na Slovensku. Napriek tomu, že sme relatívne malá krajina, stále tie regionálne rozdiely sú výrazné,” konštatoval.

Ako ďalej uviedol, pripravuje sa podpísanie memoranda o spolupráci medzi ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR a izraelským ministerstvom, ktoré by mohlo zabezpečiť nielen výmenu skúseností, ale aj študentov, výskumníkov a know-how medzi Izraelom a Slovenskom. “To môže mať opäť veľký prínos, pretože aj Slovensko by sa malo vo svojom výskume špecializovať na oblasti, kde dokáže byť relatívne silné, a možno menej investovať do vecí, ktoré už iné krajiny zvládajú podstatne lepšie,” zdôraznil.

Izrael označil za veľmi silný v oblasti vesmírneho priemyslu, pričom poznamenal, že Slovensko je len necelé dva roky súčasťou Európskej vesmírnej agentúry. “Túžobne čakáme na vyslanie našej prvej vesmírnej družice do vesmíru, ktorá čaká stále na nasledujúcu raketu. Už je pripravená na vypustenie, takže to je oblasť, kde tiež vidíme veľký potenciál, pretože pre Slovensko je oblasť vesmírneho výskumu a priemyslu ešte veľmi mladá,” uzavrel podpredseda vlády Pellegrini.

Izraelský minister Akunis ponúkol v tejto oblasti Slovensku pomocnú ruku, aby sme sa mohli viac učiť a získavať skúsenosti priamo z Izraela. “Slovensko je malá a ambiciózna krajina tak, ako aj Izrael. Veľmi dobrá spolupráca medzi krajinami nám umožňuje robiť spoločne veci v oblasti vedy, inovácií a taktiež vesmíru. Myslím si, že je pre všetkých oveľa lepšie mať dobrú spoluprácu s viacerými štátmi vo svete, pretože vy sa môžete učiť od nás rovnako, ako my sa môžeme učiť od vás,” dodal izraelský minister pre vedu, techniku a vesmír.

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini v utorok (31.1.) vystúpi v rámci otvorenia svetovej konferencie CyberTech 2017 v Tel Avive. Ide o jednu z najprestížnejších konferencií tohto druhu vôbec. Konferenciu otvoria svojimi vystúpeniami predseda vlády Izraela Benjamin Netanjahu, guvernér štátu Michigan Rick Snyder a osobnosti zo sveta kyberbiznisu. Súčasťou slovenskej delegácie sú podnikatelia a predstavitelia start-upov z oblasti kybernetickej bezpečnosti.