Brusel 2. júla 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-SITA/AP-Geoffroy van der Hasselt)

Ak bude mať Visegrádska štvorka právo nominovať podpredsedu Európskej komisie, mal by ním byť Maroš Šefčovič. Po skončení mimoriadneho summitu v Bruseli, ktorý sa začal v nedeľu, to dnes povedal premiér Peter Pellegrini. S konečným výsledkom rokovaní je spokojný aj vzhľadom na to, aké rokovania boli komplikované. Verí, že Šefčovič, ktorý je podpredsedom pre energetickú úniu, opäť dostane dobré portfólio

Na snímke Peter Pellegrini

Okrem Šefčoviča by ďalšími podpredsedami Európskej komisie mohol byť Holanďan Frans Timmermans a Dánka Margrethe Vestager. Premiér je rád, že do poslednej chvíle sa o Šefčovičovi hovorilo ako o vysokom predstaviteľovi EÚ.

Predsedníčkou Európskej komisie by mala byť nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyen. Bude ju musieť odobriť Európsky parlament. Predsedom Európskej rady bude od decembra belgický predseda vlády Charles Michel. Pozícia šéfa európskej diplomacie bude patriť španielskemu ministrovi zahraničných vecí Josepovi Borrellovi. Za predsedu Európskeho parlamentu navrhli prezidenti a premiéri krajín EÚ Bulhara Sergeia Stanisheva. Šéfkou Európskej centrálnej banky bude bývalá francúzska ministerka financií Christine Lagarde. Tieto nominácie odrážajú aj výsledky volieb do Európskeho parlamentu, rodovú rovnosť. Regionálny balans predstavuje nominácia Bulhara Stanisheva, toho si však musia zvoliť samotní europoslanci.

Mimoriadny summit v hlavnom meste Belgicka sa začal už v nedeľu večer. Pokračoval celú noc a prerušili ho až v pondelok na poludnie. Dnes bol začiatok naplánovaný na 11:00. Rokovať sa napokon začalo až po 16:00. Lídri členských krajín EÚ hľadali zhodu na menách, ktoré sa stanú šéfmi kľúčových postov v orgánoch Únie. Tými sú Európska komisia, Európska rada, Európska centrálna banka a miesto vysokého predstaviteľa pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku. K výmene prichádza po májových voľbách do Európskeho parlamentu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj