Bratislava 19. júna 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Dmitri Lovetsky)

K tomu, či Slovensko nakúpi izraelské radary, sa premiér Peter Pellegrini vyjadrí, keď to bude aktuálne. „Som o tom detailne informovaný, ale budem sa k tomu vyjadrovať, keď to bude aktuálne. Zatiaľ je to len vyhodnotenie súťaže a návrh,“ povedal Pellegrini dnes po rokovaní vlády

Na snímke Peter Pellegrini

Rezort obrany už predložil do medzirezortného pripomienkového konania návrh na kúpu izraelských radarov za 155 miliónov. Peter Pellegrini sa však už dávnejšie vyjadril, že pokiaľ v parlamente neprejde Bezpečnostná stratégia SR, nemali by prechádzať ani vojenské nákupy.

Stratégiu z dielne rezortu diplomacie blokuje Slovenská národná strana, ktorej patrí rezort obrany. Premiér sa dnes po rokovaní vlády vyjadril aj k rekonštrukcii letiska na Sliači. Garantuje, že letisko bude pripravené na prílet amerických stíhačiek.

Letisko sa mohlo rekonštruovať z amerických peňazí, avšak aj toto SNS odmietla. Rokovania s americkou stranou vedie ministerstvo zahraničných vecí, ministerstvo obrany sa na nich nezúčastňuje. Ak by Slovensko chcelo peniaze prijať, predseda SNS Andrej Danko hovorí o odchode z koalície. Podľa Pellegriniho je viacero možností, ako letisko opraviť – napríklad z prostriedkov NATO, nejaké peniaze na to sú aj v rozpočte armády, vysvetlil. „Letisko Sliač bude určite pripravené na prijatie amerických stíhačiek,“ uzavrel. Prvé americké F-16 by mali na Slovensko dodať v roku 2022.

V prípade radarov ide o nákup do 155 miliónov eur, pričom ministerstvo plánuje nakúpiť 17 rádiolokátorov stredného, malého a blízkeho dosahu. Nová technika bude obstaraná pomocou dohody vláda – vláda (government to government), teda dohodou s vládou príslušného výrobcu. Viac informácií chce ministerstvo poskytnúť až po tom, čo projekt odobrí Bezpečnostná rada a vláda SR. Odporúčanie nakupovať radary z Izraela je podľa ministerstva výsledkom práce 35-člennej pracovnej skupiny, ktorá projekt pripravila. Podľa nej ide o najlepšie riešenie z pohľadu ceny aj možností.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj