Bukurešť 11. septembra 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Premiér Peter Pellegrini našiel zhodu v mnohých otázkach aj s prezidentom Klausom Iohannisom

Na snímke vľavo predseda vlády SR Peter Pellegrini a rumunský prezident Klaus Werner Iohannis

Budúcnosť Európskej únie, členstvo v Severoatlantickej aliancii, viacročný finančný rámec EÚ, brexit či predsedníctva v rôznych organizáciách boli hlavnými témami rozhovoru prezidenta Rumunska Klausa Wernera Iohannisa a slovenského premiéra Petra Pellegriniho. Rumunský prezident dnes prijal Pellegriniho v rámci jeho návštevy Bukurešti. Šéf slovenskej vlády prišiel na pozvanie Iohannisa a po rokovaní mali aj spoločnú tlačovú konferenciu. Fakt, že prezident mal tlačovú konferenciu s predsedom vlády, možno vnímať ako potvrdenie nadštandardných vzťahov, keďže podľa diplomatickej praxe majú spoločné vystúpenia prezidenti s prezidentmi a premiéri s premiérmi.
Podľa rumunského prezidenta Klausa Iohannisa sú vzájomné vzťahy na vynikajúcej úrovni. S Pellegrinim diskutoval o predsedníctve Rumunska v Rade Európskej únie, ale aj o nadchádzajúcich summitoch, napríklad o summite Trojmoria, ktorý bude najbližšie organizovať práve Rumunsko. Pellegrini s Iohannisom rozoberal aj budúcnosť Európskej únie. Rumunsko bude napríklad tesne po brexite (29. marca 2019) organizovať summit zvyšných 27 krajín. Rumunsko čaká aj úloha nestranného vyjednávača v rokovaniach o viacročnom finančnom rámci, teda o budúcom rozpočte EÚ. Bratislava aj Bukurešť zastávajú názor, že krajiny do rozpočtu už nebudú platiť iba jedno percento HDP, ale „jedna celá niečo, na čom nájdeme kompromis“.
Pellegrini ďalej informoval, že spolu hovorili aj o Severoatlantickej aliancii. „Sme blízkymi spojencami, ako členovia NATO vnímame tie isté hrozby, zdieľame priority a spoločné ciele, napríklad pokiaľ ide o politiku otvorených dverí a predsunutej prítomnosti Aliancie na východnej hranici,“ povedal Pellegrini. Pripomenul, že Slovensko má dôveryhodný plán na zvyšovanie investícií do obrany a zbavenie sa zastaranej techniky. Rumunsko už dvojpercentnú hranicu spĺňa. Krajiny podľa premiéra môže ešte viac zblížiť koordinácia predsedníctiev. Rumunsko bude v prvom polroku 2019 predsedať Rade EÚ, Slovensko predsedá Visegrádskej štvorke, bude aj OBSE a ministerskej rade OECD. Práve do tejto organizácie podporujeme vstup Rumunska, čo slovenský premiér už potvrdil počas stretnutia s rumunskou predsedníčkou vlády Vioricou Dancilaovou. Podľa Pellegriniho je Rumunsko v neľahkej situácii, keďže počas ich predsedníctva sa bude nielen vyjednávať rozpočet, odíde Veľká Británia, ale aj počas ich mandátu budú eurovoľby, ktoré môžu priniesť prekvapivé výsledky.
Pellegrini dostal aj otázku na proeurópske smerovanie Slovenska v súvislosti s euroskeptickými tendenciami v rámci Visegrádu. Odpovedal, že slovenská verejnosť podporuje členstvo EÚ a nerád by komentoval udalosti v iných krajinách. To, že niektoré krajiny majú na niektoré veci iný názor, nie je vždy zlé. Podstatné je, aby sme si vedeli spolu sadnúť za jeden stôl, nájsť kompromis a ten kompromis aj rešpektovať. „Aj napriek v minulosti zložitým diskusiám sa toto členským krajinám vždy podarilo a som presvedčený, že sa to aj bude dariť,“ dodal Pellegrini.
Premiér Peter Pellegrini už dnes rokoval so svojou kolegyňou Vioricou Dancilaovou, stretne sa aj s predsedami Poslaneckej snemovne a Senátu Liviom Dragneom a Calinom Popescu-Tariceanom. Pellegrini v rámci oficiálnej návštevy položí kyticu k buste Alexandra Dubčeka v parku pri Sala Palatului v centre Bukurešti. Busta tohto slovenského politika je umiestnená v bukureštskom parku od augusta 2016. Pellegrini s Dancilaovou hovoril o európskych témach, energetickej bezpečnosti, školstve, vzájomnej hospodárskej výmene či napríklad o boji proti drogám. Vyslovil podporu vstupu Rumunska do schengenského priestoru aj OECD. Po rokovaní zástupcovia krajín podpísali program spolupráce v oblasti vzdelávania medzi ministerstvami školstva na roky 2018 – 2022 a program spolupráce medzi ministerstvami práce v oblasti inšpekcie práce. Z toho budú podľa rumunskej premiérky profitovať napríklad rumunskí pracovníci na Slovensku.
Príspevok Pellegrini: Rumunsko počas predsedníctva čakajú neľahké úlohy – brexit, ale aj vyjednávania o rozpočte zobrazený najskôr Hlavné správy.