Bratislava 22. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Valentina Petrova)
 
Jednou z prvých úloh novovymenovaného predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD) bude zastupovať Slovenskú republiku na marcovom summite EÚ. Do Bruselu by mal premiér na svoj prvý summit odletieť vo štvrtok popoludní, zdrží sa tu do večera. V piatok (23.3.) bude Slovensko na summite zastupovať český premiér v demisii Andrej Babiš. TASR po potvrdila hovorkyňa Úradu vlády SR Beatrice Szabóová.

Na snímke český premiér Andrej Babiš

Pellegrini sa pred summitom zúčastní na stretnutí predsedov vlád skupiny V4. Absolvovať by mal aj schôdzku s predsedom Európskeho parlamentu Antoniom Tajanim.
Český veľvyslanec pri Európskej únii Martin Povejšil v stredu (21.3.) TASR potvrdil, že český premiér v demisii Andrej Babiš je pripravený zastupovať Slovenskú republiku na nadchádzajúcom dvojdňovom summite EÚ v Bruseli, ak česká strana dostane oficiálnu žiadosť zo Slovenska.
Nepôjde tak o prvý prípad vzájomného zastupovania na vrcholnom stretnutí lídrov EÚ. Robert Fico v marci 2017 zastúpil bývalého predsedu českej vlády, ktorý dvojdňový summit nedokončil pre snem ČSSD v Brne. Fico vtedy zastúpil Sobotku rovnako v druhý, neformálny deň summitu, keď sa už neprijímajú žiadne závery.
 
Príspevok Pellegrini odletí na svoj prvý summit do Bruselu, v piatok ho zastúpi Andrej Babiš zobrazený najskôr Hlavné správy.