Bratislava 15. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)
 
Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) sa doteraz len okrajovo vyjadril k prípadu únosu vietnamského podnikateľa z Nemecka cez Slovensko. V rozhovore pre portál Pluska však otvorene povedal svoj postoj k obvineniam opozičných strán a prezidenta Kisku, ktorý podľa neho poškodzuje dobré meno Slovenskej republiky.

Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini

Predseda vlády Peter Pellegrini v rozhovore uviedol, že už stráca trpezlivosť ohľadom mediálnych útokov opozície a prezidenta. “U mňa už pohár trpezlivosti preteká. Pán prezident neustále rozpráva, že sme mafiánsky štát. Pán prezident už považuje za hotovú vec, kde a ako sa nejaký skutok stal, kto je jeho páchateľ, ako keby bol prokurátor aj sudca v jednej osobe. A toľko negatívnych výrokov na adresu vlastnej krajiny som nepočul povedať ešte žiadneho prezidenta žiadnej krajiny na svete. Toľko negatívneho, čo dokáže hlava štátu porozprávať na vlastnú krajinu v priebehu jedného roka, ma veľmi mrzí. Pretože prezident má v prvom rade brániť Slovensko. A vyprosím si, aby prezident rozprával o tom, že sme mafiánsky štát. Som predseda vlády a mňa žiadna mafia nikdy nenavštívila ani nekontaktovala, takže neviem, kde berie tieto informácie. Ostro sa ohradzujem proti vyjadreniam, že sme mafiánsky štát, ktorý sa vracia do čias mečiarizmu.”
Ešte koncom mája Pellegrini pre TV Joj uviedol, že pochybenie v tomto prípade je podľa neho hlavne na nemeckej strane. “Keby dotyčný pán prechádzal našimi hranicami na svoj legálny pas a pod svojím vlastným menom, tak by ho nikto nemal na základe čoho zastaviť ani mu zabrániť v prechode hraníc, keďže nebola žiadna informácia o tom, že bol z Nemecka unesený. O tom, čo sa stalo sme vedomosť nemali. Hovorím to preto, aby sa pozornosť trošku vrátila naspäť, tam kde sa skutok stal a aby sme my neboli obvinení z niečoho, o čom sami nevieme, ako to v skutočnosti bolo,” vysvetlil premiér.
Pellegrini ďalej povedal, že o prípade sa dozvedel krátko po jeho menovaní do funkcie predsedu vlády SR a hneď na to urobil prvé kroky. “Stiahli sme spolu s ministrom Lajčákom nášho veľvyslanca z Vietnamu, aby sa vrátil do Bratislavy, a požiadali sme aj vietnamskú stranu o vysvetlenie cestou ich ambasády v Bratislave. Predvolali sme si dvakrát vietnamského veľvyslanca. Zároveň som sa obrátil na obe naše služby SIS aj Vojenské spravodajstvo a pýtal som sa, či sme mali informácie a mohli v danej veci konať. Informovali ma, že žiadne takéto informácie nemali,” vysvetlil a dodal, že slovenské orgány postupujú presne tak, ako sa to požadované zo strany nemeckých vyšetrovateľov a teda, že im bola poskytovaná plná súčinnosť v tom rozsahu, v akom to nemecká strana žiadala.
Pre Plusku tiež dodal, že o záležitosti hovoril aj s exministrom vnútra Kaliňákom, ktorý ho uistil, že Slovensko sa vedome na žiadnej takejto aktivite nepodieľalo. “A tiež, že pravdepodobne sme mohli byť zneužití vietnamskou stranou. Hovoril mi presne tie isté fakty a argumenty, ktoré prezentuje aj verejne.” Doplnil, že Kaliňákovi verí. “Nemám dnes informácie, pre ktoré by som mu nemal veriť a ktoré by mohli spochybniť moju dôveru voči nemu. Preto budeme čakať, čo ukáže vyšetrovanie.”
“Pre mňa je rozhodujúce, aby sme mali na stole jasné fakty. Mrzí ma, aký cirkus okolo toho vznikol a ako sa ľudia, ktorí vôbec nemajú informácie a nič s tým nemajú, vyjadrujú, predstavujú svoje verzie. Sľúbil som pri nástupe do funkcie, že nebudem rozhodovať na základe emócií, ale na základe faktov. Preto platí moje stanovisko, že len pravda je riešením tejto situácie. Všetci by si mali počkať na vyšetrovanie u nás, ktoré potvrdí skutočnú pravdu,” reagoval premiér na kontroverzný článok redaktorky Moniky Tódovej v konšpiračnom Denníku N.

Príspevok Pellegrini o prípade Vietnamca a prezidentovi: Môj pohár trpezlivosti už preteká zobrazený najskôr Hlavné správy.