Bratislava 13. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto:SITA-Radoslav Maťaš)
 
Odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie bude témou aj tohtoročného posledného stretnutia premiérov a prezidentov Európskej únie v Bruseli. Situáciu uľahčuje, že britskú vládu aj naďalej povedie premiérka Theresa May, ktorá v stredu večer získala dôveru v hlasovaní vo svojej Konzervatívnej strane. Naopak, situáciu s brexitom komplikuje fakt, že odložila tohtotýždňové hlasovanie o dohode o odchode Londýna z európskeho klubu

Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini

Dohodu odobrili lídri EÚ na summite koncom novembra, už malo byť zrejmé, či tento takmer 600-stranový dokument našiel podporu v britskom parlamente. Napokon o tom britskí zákonodarcovia budú hlasovať pravdepodobne v polovici januára. Británia opustí Európsku úniu 29. novembra 2019. Európske špičky aj štáty, vrátane Slovenska, odmietajú otvorenie dohody. Okrem toho budú lídri na summite hovoriť aj o viacročnom finančnom rámci po roku 2020, jednotnom trhu, migrácii a vonkajších vzťahoch. Dvojdňový summit sa začína dnes zhruba o 16:00, premiér Peter Pellegrini odletí do Bruselu dnes napoludnie. Ešte pred zasadnutím Európskej rady ho čaká tradičné zasadnutie lídrov Visegrádskej štvorky.
Na summite budú lídri EÚ po prvýkrát politicky diskutovať o viacročnom finančnom rámci po roku 2020. Od diskusie o budúcom rozpočte sa očakáva usmernenie pre ďalšie rokovania smerom k dosiahnutiu dohody. Slovensko, spolu s ďalšími krajinami, ktoré sú čistými príjemcami, chce väčšiu slobodu pri využívaní eurofondov. Je si takisto vedomé, že peňazí bude aj pre odchod Veľkej Británie menej. Východiskom diskusie o fungovaní a budúcnosti jednotného trhu v nadväznosti na závery z marca 2018 bude hodnotiaca správa Európskej komisie týkajúca sa zostávajúcich prekážok v jednotnom trhu a možných opatrení na ich odstránenie.
Lídri budú pokračovať v debate o všetkých rozmeroch migrácie v kontexte júnových záverov Európskej rady, pričom viaceré členské štáty zdôrazňujú komplexný prístup v migrácii a zameranie sa na konkrétne výsledky. Predmetom zasadnutia bude aj otázka dezinformácií a príprava summitu EÚ s Ligou arabských štátov vo februári 2019 v Egypte. S výhľadom na summit v Sibiu v máji 2019 budú lídri v decembri diskutovať aj o príprave novej Strategickej agendy na roky 2019-2024, ktorá by mala vychádzať aj z výsledkov uskutočnených občianskych konzultácií.
Na okraj Európskej rady sa uskutoční summit eurozóny, ktorý nadviaže na predchádzajúce júnové závery. Predmetom rokovania budú otázky hospodárskej a menovej únie s dôrazom na dokončenie bankovej únie, transformáciu Európskeho mechanizmu pre stabilitu a rozpočet eurozóny.
Premiér by sa mal do vlasti vrátiť v piatok večer.
 
Príspevok Pellegrini na summite o viacročnom rozpočte, migrácii aj brexite zobrazený najskôr Hlavné správy.