Štrasburg/Bratislava 12. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Predseda slovenskej vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) zdôraznil v utorok na pôde Európskeho parlamentu (EP), že kým bude zastávať súčasnú funkciu, Slovensko sa neodkloní zo svojho proeurópskeho a proatlantického smerovania

Na snímke predseda vlády SR Peter Pellegrini

Pellegrini to povedal po tom, ako vystúpil v pléne EP so správou o Slovensku v EÚ a o víziách, ktorým Únia v súčasnosti čelí a kam by sa mala uberať. Stal sa v poradí 18. lídrom EÚ, ktorého europoslanci pozvali do pléna, aby predniesol takúto správu.
Po vystúpení pred europoslancami a členmi Európskej komisie mal krátku tlačovú besedu s predsedom EP Antoniom Tajanim. Na upozornenie TASR, že kým on ako premiér hovorí na pôde EP o potrebe európskej jednoty a spolupráce a jasnej proeurópskej orientácii Slovenska, na domácej politickej scéne niektorí poslanci vládnych strán alebo koaliční partneri príklon SR k EÚ a NATO spochybňujú, premiér uviedol, že si je tejto skutočnosti vedomý.
Upozornil, že zahraničná politika a orientácia zahraničnej politiky Slovenska v minulosti nikdy neboli predmetom akékoľvek politickej debaty či úvah. Spresnil, že dokonca ani medzi opozíciou a koalíciou k tomu nedochádzalo.
“Ale dnes musím, žiaľ, skonštatovať a vyjadriť poľutovanie, že sa nám začínajú názory v našom politickom spektre rozdeľovať. Evidujem aj osobné názory jednotlivcov, aj niektorých politických zoskupení, že by chceli vidieť inú zahraničnú politiku Slovenska,” opísal situáciu. Zároveň dodal, že pokiaľ bude predsedom vlády, nedovolí, aby sa na súčasnej situácii niečo zmenilo.
“Vláda je zodpovedná za výkon zahraničnej politiky našej krajiny. Nedovolím, aby Slovensko akýmkoľvek spôsobom uhlo zo svojho jasného proeurópskeho a proatlantického kurzu,” zdôraznil premiér pred novinármi.
 
Pellegrini: Slovensko patrí k najintegrovanejším v EÚ, chceme túto pozíciu upevňovať
Slovensko patrí v rámci Európskej únie (EÚ) k najintegrovanejším štátom a túto pozíciu by si malo ešte upevňovať. Skonštatoval premiér Pellegrini.
Pellegrini zdôraznil, že je nevyhnutné presvedčiť občanov o tom, že treba bojovať za demokraciu, slobodu a hodnoty každý deň. Pokračovať v tom je podľa neho úlohou lídrov členských štátov EÚ. Slovensko je podľa jeho slov jednou z najintegrovanejších krajín v rámci Únie a túto pozíciu by chcel ešte viac upevniť.
“Slovensko verí v Úniu, ktorá je zjednotená, prosperujúca a bezpečná, v Úniu, ktorá je globálne relevantný a rešpektovaný hráč, v Úniu, ktorá je úprimná voči svojim občanom, a v Úniu, ktorej záleží na svojej budúcnosti,” podotkol premiér. Ako dodal, dôvera európskych občanov je potrebná o to viac, keď svet čelí rastúcim hybridným hrozbám.
Predseda EP Antonio Tajani poznamenal, že diskutovať s premiérmi o budúcnosti Európy je veľmi dôležité. Uviedol zároveň niektoré z kľúčových bodov z pohľadu europarlamentu do budúcnosti. “Chceme väčšiu silu pre Európsky parlament v nasledujúcich rokoch,” zdôraznil. Spomenul tiež plány dosiahnuť dohodu o migrácii, chrániť ľudské práva vo Venezuele, ale aj ochranu tlače.
 
Príspevok Pellegrini: Kým budem premiérom, SR neuhne zo svojho zahraničnopolitického kurzu zobrazený najskôr Hlavné správy.