Bratislava 29. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR- Pavel Neubauer)
 
Nový dočasne poverený prezident Policajného zboru by mohol byť známy v polovici mája. Myslí si to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý je presvedčený, že na nové meno nebude potrebné čakať až do konca mája. Predseda vlády to uviedol v nedeľnej 25-mimoriadnej relácii Televízie Markíza

Na snímke z¾ava predseda vlády SR a doèasný minister vnútra Peter Pellegrini a prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar poèas tlaèovej konferencie v priestoroch Úradu vlády SR v 17. apríla 2018 v Bratislave. FOTO TASR – Pavel Neubauer

“Ja si myslím, že niekedy v polovici mája by mohlo byť rozhodnutie na stole. Keď príde (ministerka vnútra Denisa Saková, pozn. TASR) s menom o týždeň alebo o desať dní, počítam, že o desať dní máme nového povereného policajného prezidenta,” skonštatoval Pellegrini.
O konkrétnych menách zatiaľ nevie, ale očakáva, že to bude profesionál a nebude to človek, ktorý by akýmkoľvek spôsobom vzbudzoval podozrenia, že má nejaké prepojenia na politické strany či obchodné skupiny. “Snažím sa vyslať signál, že nech mi s iným menom, ako takým, o ktorom hovorím, ktorý nespĺňa tieto podmienky, ani nech nikto nepríde do kancelárie ukázať nejaké životopisy,” zdôraznil Pellegrini, ktorý si však nemyslí, že by poverený policajný prezident musel mať nutne hodnosť generála.
V súvislosti s vyjadreniami predsedu Smeru-SD Roberta Fica, ktorý na nedávnom sneme strany uviedol, že v “dvojičke” Fico-Pellegrini vidí veľký potenciál a príležitosť, premiér skonštatoval, že to vníma rovnako. “Osobne považujem za veľkú výhodu, ak sa ja z pozície predsedu vlády môžem maximálne venovať len riadeniu vlády a exekutíve a on ako predseda strany sa môže venovať starostlivosti o stranu a o naše štruktúry a o politický program,” povedal Pellegrini. Podľa neho môže byť takéto delenie len na prospech veci, pretože vykonávať obe funkcie naraz, teda byť premiérom aj predsedom strany, musí byť extrémne náročné.
Na otázku, či nevidí paralelu medzi Mikulášom Dzurindom a bývalou premiérkou Ivetou Radičovou, odpovedal záporne. “Nie som premiér, ktorý za zatvorenými dverami čaká, čo sa v Smere vymyslí a aký pokyn ako premiér dostanem niečo vykonať. Som súčasťou tvorby tých rozhodnutí,” doplnil Pellegrini, ktorý podľa vlastných vyjadrení nemá ambíciu stať sa predsedom strany.
 
Pellegrini:O údajnom zapletení SR do únosu požiadam o detailnú správu
Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) bude vyžadovať veľmi detailnú správu o tom, či bolo Slovensko zapletené do únosu vietnamského podnikateľa vlani v lete v Nemecku. “Lebo by som bol nerád, keby bolo na Slovensko zasa vrhnuté zlé svetlo s z titulu toho, že by mohlo byť zapletené do nejakej takejto aktivity,” uviedol Pellegrini v nedeľnej 25-mimoriadnej relácii Televízie Markíza.
Predseda vlády zatiaľ bližšie informácie k prípadu nemá, situáciu momentálne preveruje rezort vnútra. Ten podľa Pellegriniho musí overiť, či nedošlo k zneužitiu nejakých údajov, alebo k poskytnutiu mylných informácií z vietnamskej strany slovenskému ministerstvu vnútra. “Ministerstvo momentálne komunikuje s vietnamskou stranou, aby sa overilo presné zloženie delegácie a či nebol na palube (vládneho špeciálnu, pozn. TASR) niekto, kto mohol byť vydávaný za niekoho iného a slovenská strana o tom ani nemusela vedieť,” skonštatoval Pellegrini s tým, že o bližšie informácie sa bude zaujímať v nasledujúcich dňoch. Je však podľa neho dôležité, aby sme akékoľvek podozrenia vyvrátili. V súčasnosti nevie povedať, či bol unesený vietnamský občan na papule vládneho špeciálu, alebo nie.
Príspevok Pellegrini: Dočasný policajný prezident môže byť známy v polovici mája zobrazený najskôr Hlavné správy.