Bratislava 26. októbra 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/SITA/HSP/Foto: TASR- Pavel Neubauer)
 
V prípade, že sa EÚ ako celok dohodne na uvalení embarga na Saudskú Arábiu v súvislosti s vraždou saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího, Slovensko sa k nej pripojí. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) to v piatok uviedol v odpovedi na novinársku otázku po stretnutí s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Na uvalenie zbrojného embarga členské krajiny EÚ vyzval aj Európsky parlament

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a slovenský premiér Peter Pellegrini

“SR sa vždy pripojila k jednotnému stanovisku krajín EÚ. Ak takéto rozhodnutie na úrovni EÚ 28 padne, Slovensko bude, samozrejme, súčasťou,” povedal Pellegrini. Dodal, že pozícia Slovenska je však pomerne jednoduchá, pretože so Saudskou Arábiou ho nespájajú také ekonomické väzby ako napríklad Francúzsko.
Francúzsky prezident v tejto súvislosti vyhlásil, že vraždu novinára odsudzuje. V súčasnosti podľa svojich slov čaká na objasnenie skutkového stavu, otázka sankcií príde na rad až potom. Sankcie by podľa neho mali byť širokospektrálne a nemali by sa týkať iba zbraní, ako navrhuje EP. “Naša reakcia musí byť primeraná a musí ísť voči konkrétnym osobám. Musí byť tiež koordinovaná na úrovni EÚ,” konštatoval.
Saudská Arábia je vystavená narastajúcemu tlaku zo strany medzinárodného spoločenstva, ktoré od nej žiada jasné vyjadrenia ohľadom smrti Chášukdžího. Kritik saudskoarabského korunného princa a prispievateľ denníka Washington Post zmizol 2. októbra, keď vošiel do priestorov saudskoarabského konzulátu v tureckom Istanbule. Kráľovstvo pôvodne tvrdilo, že novinár konzulát v Istanbule opustil. Saudskoarabská prokuratúra však vo štvrtok priznala, že bol zámerne zavraždený.
Macron pripomenul, že Saudská Arábia je strategický partner v boji proti terorizmu a Islamskému štátu a spomenul aj to, že ide o krajinu bohatú na ropu, a teda krajinu, ktorá vie ovplyvniť ceny ropy. „Nehovorím, že sme závislí na Saudskej Arábii, ale existuje medzi nami partnerské puto,“ povedal v piatok po stretnutí so slovenským premiérom Petrom Pellegrinim Macron. Na druhej strane takisto vyhlásil, že zavraždenie novinára je znepokojujúce, Chášukdží bol nezávislý novinár, ktorý písal pravdu a jeho vraždu odsudzuje. „Vždy som bránil slobodu prejavu a tlače,“ dodal.
„V prvom rade, najprv musíme poznať skutkový stav. Máme potvrdené, že došlo k zavraždeniu, bolo to plánované, vieme zhruba, ktoré osoby sa na vražde podieľali a vznikol vyšetrovací tím. Prebieha komunikácia so spravodajskými službami. Najprv musí byť známy skutkový stav, až potom môže prísť na rad otázka sankcií. Sankcie musia byť v súlade s tým, čo sa stalo, musia byť širokospektrálne. Bolo by demagogické povedať si, že prestaneme predávať len zbrane. Aký vplyv mal predaj zbraní na vraždu Chášukdžího? Naša reakcia musí byť primeraná a musí ísť voči konkrétnym osobám, ktoré majú podiel na vražde. A naša reakcia musí byť koordinovaná, a to na úrovni celej Európskej únie,“ povedal Macron.
K otázke sankcií pre Saudskú Arábiu sa vyjadril aj slovenský premiér Pellegrini. Chápe špeciálnu pozíciu Francúzska v otázke sankcií, na druhej strane avizoval, že ak bude európske riešenie, Slovensko sa k nemu pridá. „Naše väzby sú minimálne, chápem, že v prípade Francúzska ide o komplexnejší problém. Ak sa dohodneme v EÚ na uvalení embarga, pridáme sa,“ povedal.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová pre vraždu saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího podporuje zmrazenie exportov zbraní do Saudskej Arábie. Merkelová v tejto súvislosti povedala, že “súhlasí s tými, čo vravia, že exporty zbraní, ktoré sú už teraz obmedzené, za súčasnej situácie nemôžu pokračovať”. Nemecký minister zahraničia Heiko Maas vyzval na zastavenie dodávok nemeckých zbraní do Saudskej Arábie, kým sa neskončí vyšetrovanie prípadu. Merkelová úmrtie novinára na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule opätovne odsúdila a vyzvala Rijád na bližšie objasnenie celej záležitosti.
Saudská Arábia minulý piatok konečne priznala, že jej agenti novinára 2. októbra na konzuláte zavraždili, poprela však, že by o tom vedel kráľ Salmán alebo korunný princ Muhammad bin Salmán.
 
Príspevok Pellegrini: Ak sa EÚ dohodne na sankciách proti Saudskej Arábii, podporíme ich zobrazený najskôr Hlavné správy.