Bratislava 27. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)
 
Pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa sa v sobotu a nedeľu (28. októbra) konajú v Prahe oslavy. Súčasťou programu je napríklad slávnostné otvorenie Národného múzea, pietne akty pri Národnom pamätníku na Vítkove či pri soche Milana Rastislava Štefánika. Vyvrcholením bude nedeľná vojenská prehliadka. Osláv sa počas oboch dní zúčastní aj predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) a nedeľný program absolvuje aj predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS)

Na snímke zľava predseda vlády SR Peter Pellegrini (SMER-SD) a predseda SNS a Národnej rady SR Andrej Danko

Premiér začne svoj program v sobotu o 13.00 h pracovným obedom podávaným predsedom vlády ČR Andrejom Babišom pri príležitosti návštevy predsedov vlád SR, Luxemburska, Poľska a Rumunska. Pellegrini si v sobotu pozrie aj zrekonštruovanú budovu Národného múzea v Prahe, ktorá bola od roku 2011 uzatvorená. O 18.30 h bude Babiš v zrekonštruovanom múzeu podávať aj slávnostnú večeru, ktorej sa zúčasní i Pellegrini.
Oslavy 100. výročia vzniku Československa budú pokračovať v nedeľu. Dopoludnia sa premiér i Danko zúčastnia v metropole Českej republiky dvoch pietnych aktov. Najskôr budú obaja pri Národnom pamätníku na Vítkove, neskôr položia vence k soche generála Milana Rastislava Štefánika.
Vyvrcholením osláv bude slávnostná vojenská prehliadka, ktorej by sa okrem prezidenta Českej republiky Miloša Zemana, ministra obrany Lubomíra Metnara, náčelníka Generálneho štábu Armády Českej republiky Aleša Opatu mali zúčastniť aj Pellegrini s Dankom. Súčasťou programu bude prehliadka jednotiek a techniky českej armády, polície, hasičov, zdravotníkov, pražskej mestskej polície, ale aj jednotiek hradnej a čestnej stráže. Do prehliadky bude podľa informácií z českého ministerstva obrany zapojených 4357 osôb a 236 kusov techniky.
Danko pobyt v Prahe zavŕši na Pražskom hrade, kde sa od 20.00 h budú udeľovať štátne vyznamenania Českej republiky.
 
Príspevok Pellegrini a Danko sa zúčastnia osláv 100. výročia vzniku Československa zobrazený najskôr Hlavné správy.