Peking verí, že Trumpov telefonát nebude mať vplyv na politiku jednej Číny

Peking 3. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Wally Santana)

Predstavitelia čínskej vlády nadviazali kontakt s Washingtonom, aby prediskutovali telefonát medzi novozvoleným prezidentom USA Donaldom Trumpom a taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen

Informovala o tom televízia CNN s tým, že Biely dom tieto kontakty zatiaľ nepotvrdil.

Na archívnej snímke Cchaj Jing-wen Na archívnej snímke Cchaj Jing-wen

Trump dnes na svojom konte na sociálnej sieti Twitter napísal, že ho kontaktovala taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen, aby mu zablahoželala k víťazstvu vo voľbách prezidenta USA.

Krátko na to, ako sa na verejnosť dostali správy o tomto telefonáte, odstupujúca administratíva prezidenta USA Baracka Obamu v noci nadnes ubezpečila, že v politike “jednej Číny”, ku ktorej sa Spojené štáty hlásia celé roky, nedošlo k zmenám.

Viaceré tlačové agentúry konštatovali, že Trumpov telefonát s Cchaj Jing-wen bol “veľmi nezvyčajný, pravdepodobne bezprecedentný” krok, keďže Spojené štáty majú s Taiwanom od roku 1979 prerušené diplomatické vzťahy. Televízia CNN vo svojom vysielaní konštatovala, že Trump telefonátom s Cchaj Jing-wen porušil diplomatický protokol.

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I dnes na seminári o zahraničnej politike vyjadril nádej, že vzťahy Pekingu so Spojenými štátmi Trumpov telefonát s Cchaj Jing-wen neovplyvní.

Telefonát “nemôže zmeniť už dosiahnuté postavenie Číny v medzinárodnom spoločenstve. Myslím, že to nezmení politiku jednej Číny, ktorú vláda USA podporovala mnoho rokov,” spresnil Wang I. Dodal, že “politika jednej Číny je základom zdravého vývoja čínsko-amerických vzťahov.”

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)