Peking 2. septembra 2017 (HSP/Foto: Xinhua)

Sankčná vojna, ako sa zisťuje, sa netýka iba Ruska, USA a EÚ, ale sú do nej zapletené aj iné štáty. Vlastne sa rozšírila po celom svete. Napríklad, Japonsko už viackrát uvalilo sankcie na občanov a spoločnosti Severnej Kórey a Číny
Na snímke hovorkyňa ččínskeho ministerstva zahraničia Hua Chunyingová

Posledná epizóda vyvolala ostrú negatívnu reakciu zo strany Pekingu. Japonsko zasa rozšírilo  sankčné zoznamy občanov a spoločnosti Severnej Kórey a dotklo sa to aj Číny: za spoluprácu so sankcionovanými Kórejčanmi uvalilo sankcie aj na jedného občana a päť spoločnosti v Číne. V tejto súvislosti čínske ministerstvo zahraničia vyjadrilo ostrý protest.
Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničia Hua Chunyingová vyhlásila, že podobné konanie japonskej strany je snahou poškodiť záujmy a legislatívnu suverenitu Číny. Odpovedajúc na otázky novinárov povedala, že Čína vždy dodržuje všetky rezolúcie Rady bezpečnosti OSN a vystupuje proti jednostranným sankciám mimo rámca tejto organizácie, zvlášť, keď sa to týka čínskych občanov alebo organizácií.
Na tlačovej konferencii vyhlásila, že japonská strana si príliš nevšíma pozíciu Číny a berie príklad od niektorých iných krajín, ktoré zneužívajú sankcie, a tiež uvalila sankcie na čínske spoločnosti a jedného občana. „Vyjadrujeme ostrú nespokojnosť a rozhodný protest proti podobnému konaniu,“ vyhlásila Hua Chunyingová.
„Čínska strana žiada, aby Japonsko prestalo robiť podobné chybné kroky. Ak však japonská strana bude aj naďalej konať po svojom, bude niesť úplnú zodpovednosť za všetky následky, ktoré určite bude nasledovať,“ zdôraznila v závere hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničia Hua Chunyingová.
Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.