Peking 11. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Chinatopix via AP)

Obyvatelia Pekingu, ktorí pomôžu pri odhaľovaní zahraničných špiónov, dostanú veľkorysé odmeny

Ako dnes informoval denník China Daily, tamojší úrad pre štátnu bezpečnosť môže na základe nového predpisu od tohto týždňa vyplácať za užitočné tipy 10.000-500.000 jüanov (cca 1400-68.500 eur).

Ilustračné foto

Informácie môžu občania poskytnúť prostredníctvom osobitne zriadenej telefonickej linky, listom alebo pri osobnej návšteve príslušného úradu. Ten vo vyhlásení oznámil, že počet ľudí, ktorí každoročne do Číny pricestujú alebo z krajiny odcestujú, neustále stúpa.

“Medzičasom zintenzívnili svoje rušivé aktivity v Číne aj zahraničné špionážne služby a iné nepriateľské sily,” preto sú v boji proti špionáži potrebné nové opatrenia, konštatoval pekinský úrad pre štátnu bezpečnosť.

Dodal, že i niektorí čínski občania zrádzajú svoju krajinu a spolupracujú so zahraničnými tajnými službami. Peking je ako hlavné mesto ústredným miestom takýchto aktivít v Číne. Napriek avizovaným odmenám však úrad súčasne varoval, že informátori, ktorí budú vedome iných očierňovať alebo šíriť falošné informácie, musia rátať s potrestaním.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.