Peking/Moskva 29. apríla 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- NASA)
 
V priebehu mája tohto roku by sa z iniciatívy Pekingu mali začať čínsko-ruské rokovania o budúcej aliancii v oblasti satelitnej navigácie prostredníctvom prepojenia čínskeho systému BeiDou s ruským satelitným systémom GLONASS. Rokovania sa uskutočnia v čínskom Charbine, informuje tsargrad.tv

Ilustračná snímka

Z budúceho spoločného čínsko-ruského systému globálnej satelitnej navigácie by mali profitovať predovšetkým členské krajiny Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (ŠOS). ROSKOSMOS, ktorý prevádzkuje systém GLONASS predbežne hodnotí čínsky návrh ako veľmi zaujímavý z hľadiska synergického efektu pokiaľ ide o kvalitu poskytovaných služieb ako aj komerčný prínos spočívajúci v kvantitatívnom náraste počtu jeho užívateľov.
Čína začala svoj systém satelitnej navigácie budovať omnoho neskôr ako Rusko, má však predstih voči analogickému európskemu projektu Galileo.  Z pohľadu globálnej ekonomiky zohrávajú satelitné navigačné systémy nenahraditeľnú rolu v manažmente celosvetových suchozemských, vodných aj vzdušných dopravných systémov tak na firemnej ako aj individuálnej úrovni.
Ešte väčší význam má autonómne prevádzkovanie satelitného navigačného systému vo vojenskej oblasti, o čom svedčí negatívna skúsenosť s americkým systémom GPS a jeho svojvoľným lokálnym blokovaním, ku ktorému sa Američania uchýlili v auguste 2008 s cieľom zmariť úsilie ruskej armády o nastolenia mieru v Južnom Osetsku. Čína v tom čase veľmi pozorne sledovala uvedený zásah USA a aj na základe jeho analýzy sa rozhodla urýchliť práce spojené s vývojom vlastného systému BeiDou.
Zo všetkých existujúcich systémov satelitnej navigácie poskytujú globálne pokrytie celej planéty zatiaľ iba americký GPS a ruský GLONASS. Čínsky BeiDou potrebuje na dosiahnutie globálnej funkcionality ešte 2 až 5 rokov.
To isté platí aj v prípade európskeho projektu Galileo, ktorý však môžu zabrzdiť komplikácie spojené s brexitom. Veľká Británia totiž najnovšie avizovala svoju ambíciu osamostatniť sa od EÚ aj v tejto sfére a vybudovať svoj vlastný autonómny systém.  V takom prípade nie je vylúčená ani možnosť, že Londýn by mohol od Bruselu žiadať refundáciu 1,5 mld. €, ktoré doposiaľ Spojené kráľovstvo investovalo do spoločného systému Galileo. Brusel totiž v žiadnom prípade nechce pripustiť, že by nečlenská krajina EÚ mohla zdieľať prístup k vojenskému segmentu jej systému Galileo, pričom v prípade brexitu neprichádza do úvahy žiadna výnimka ani pre Veľkú Britániu.
Prepojenie civilnej časti ruského GLONASS a čínskeho BeiDou prinesie podľa expertov obojstrannú výhodu Rusku a Číne. Z pohľadu Číny by išlo v prvom rade o väčšie pokrytie a zvýšenie presnosti poskytovaných služieb. Pre Rusko by to znamenalo mnohonásobný nárast spotrebiteľov a komerčný prínos, ktorý by priniesol Moskve dodatočné finančné stimuly pre ďalší technologický výskum a rozvoj v tejto perspektívnej oblasti rusko-čínskej kooperácie.
Gabriel Gačko
 
Príspevok Peking ponúka Moskve prepojenie systému satelitnej navigácie BeiDou s ruským systémom GLONASS zobrazený najskôr Hlavné správy.