Peking 3. marca 2018 (HSP/globaltimes.cn/Foto:TASR/AP-Andy Wong)

Portál globaltimes kritizuje americké politické kroky a naznačuje, že sa priepasť medzi Čínou a Západom zväčšuje.
Západné médiá nedávno venovali obrovskú pozornosť čínskemu politickému systému. Ich správy a analýzy mali jednu spoločnú vec. Pozorujú čínsky politický systém cez prizmu typického západného pohľadu a z toho základu čerpajú všetky svoje závery.
Na snímke čínska vláda

Čína sa inšpirovala zo západných skúseností, vrátane politických, aby dosiahla svoje úspechy. Ale fáza čistého učenia sa už skončila.
Čína má odlišný politický smer, líšiaci sa od západnej praxe, ktorý je hlboko ovplyvnený tradičnou čínskou kultúrou a politickým prostredím. Čína uspela v hospodárskom i politickom živote, ale tento jej úspech nevyplýva v žiadnom prípade z opakovania západnej politiky.
Po piatich storočiach rozširovania západnej civilizácie sa stali západné politické praktiky univerzálnym štandardom pre zvyšok sveta. Ale v Číne sa to tak nestalo. Jednoduchý politický systém krajiny, ktorý nespĺňa západné kritériá funguje veľmi dobre, čo dokazuje významný pokrok tohto štátu. Peking sa nechce podobať Washingtonu a nenechá sa zatiahnuť do rôznych konfliktov, ktoré by bránili národnému rozvoju.
Dnes sa Čína ocitla v kritickom bode. Krajina nesmie stratiť kontakt s realitou a musí nájsť tú správnu cestu vpred. Bohužiaľ sa zdá, že Západ nedokáže s Čínou komunikovať o politickom systéme, keďže západní politici a čínski politici nie sú naladení na tú istú vlnovú dĺžku. Keď sa Európania pozerajú na Čínu svojou optikou, spôsobuje to len strety a nedorozumenia. Čína zintenzívňuje prijímanie rozhodnutí podľa vlastnej reality, než aby dodržiavala západné normy. Tak, ako musí Čína pochopiť západnú mentalitu, musí aj západ vedieť, čo robí Čínu odlišnou.
Západ má ešte veľa čo doháňať. Musí prehlbovať a rozširovať vedomosti o histórii a kultúre Číny a hlavne odstraňovať stereotypy v súlade s realitou Číny. V budúcnosti venuje Čína západu určite nejaké to politické prekvapenie a bude čoraz jasnejšie, že Peking nikdy nebude nasledovníkom Washingtonu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.