Peking 5. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Jason Lee)
 

Čína sľubovala africkým krajinám poskytnutie financií ešte pred troma rokmi. Teraz Si Ťin-pching chce vyčleniť 60 miliárd dolárov. Financovanie bude zahŕňať granty, úvery a úverové linky.

Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching

Na slávnostnom otvorení dvojdňového Fóra spolupráce Číny a Afriky v Pekingu čínsky prezident Si Ťin-pching sľúbil poskytnúť 60 miliard dolárov a odpustiť najchudobnejším štátom kontinentu skôr vytvorené dlhy. Cieľom Pekingu, ako uviedla hlava štátu, je podpora hospodárskeho rozvoja, boja proti chudobe a hrozbám pre regionálnu bezpečnosť.
„Svojimi investíciami (Čína — pozn. red.) nehľadá politické výhody,” vyhlásil Si Ťin-pching. „Najlepšie, kto môže oceniť, či je čínsko-africká spolupráca prospešná či nie, môžu iba sami Číňania a Afričania,” vyhlásil Si.
Ako uvádza CNN, od roku 2000 si africké krajiny od Číny požičali 130 miliard dolárov. Väčšina pôžičiek smerovala na infraštruktúrne projekty. Medzinárodný menový fond tohto roku varoval, že africký kontinent čelí dlhovej kríze. Si Ťin-pching však odmietol kritiku, že ju ďalšie čínske investície prehĺbia.
Čína plánuje vyčleniť 60 miliárd v nasledujúcich troch rokoch. Túto pomoc Si Ťin-pching sľúbil na predchádzajúcom samite v roku 2015. Ako uvádzajú noviny WSJ, 35 miliard dolárov bude mať formu grantov, pôžičiek a úverových liniek. Ďalších 10 miliárd dolárov pôjde na vytvorenie Čínsko-afrického úverového fondu, 5 miliárd na podporu vývozu do Číny a ďalších 10 miliárd majú investovať čínske spoločnosti. Okrem toho v nasledujúcich troch rokoch Peking plánuje pomôcť africkým finančným inštitúciám emitovať v Číne dlhopisy.
 

Príspevok Peking do Afriky investuje 60 miliárd dolárov. „Nehľadáme politické výhody,“ uisťuje Si zobrazený najskôr Hlavné správy.