Bratislava 21. decembra 2018 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Poslanca Národnej rady SR za hnutie Sme rodina Petra Pčolinského sme sa spýtali na jeho názor na niektoré zvláštne udalosti v strane Sloboda a Solidarita z posledných mesiacov, ktoré signalizujú možné stranícke spory v tejto opozičnej strane

Na snímke Peter Pčolinský (Sme rodina)

Hlavné správy: Zdá sa, že vaši opoziční kolegovia zo strany SaS majú trochu problém: v prípade migračného paktu celý poslanecký klub hlasoval opačne, než je oficiálny názor strany formulovaný jej predsedom, vyskytlo sa tam udávanie zvnútra strany… vyzerá to ako rozvrat SaS. Vy to ako vidíte?
Pčolinský: Že v strane SaS sú nejaké vnútorné nezhody, to už počúvame dlhší čas. Ak mám byť úprimný, neviem kto tam s kým bojuje, ale vieme, že sú tam nejaké spory, hoci nevieme akého sú charakteru. Ale vo väčšine strán sú nejaké spory. Chvalabohu, v našom hnutí sme tie spory vyriešili hneď po voľbách tým, že sme vylúčili troch poslancov a teraz je náš klub názorovo jednotný. Pri nejakých sporných otázkach dáme voľné hlasovanie, nech každý hlasuje ako uzná za vhodné, ale v princípe ťaháme za jeden povraz. Ale vieme o tom, že v iných stranách sú spory, počúvame o tom nielen v SaS, ale aj v OĽaNO, aj Smere a ďalších stranách. Spory sú neodmysliteľnou súčasťou straníckeho života, ide len o to, či im strana dokáže čeliť, alebo to dopadne tak, že si tam každý robí čo chce – čo však nie je dobre: politické strany sú predsa na to, aby združovali ľudí s rovnakými názormi a rovnakými hodnotami.
 
Hlavné správy: Veď o to práve ide. Ako má občan rozumieť tomu, keď pán Sulík v mene strany otvorene hovorí, že oni sú za Marrákeš a jeho poslanci potom všetci zahlasujú opačne?
Pčolinský: K tomu sa dá povedať, že poslanci SaS vrazili dýku do chrbta Sulíkovi, ktorý je v Bruseli a nie v Bratislave. Keby bol v Bratislave, tak si nemyslím, že by sa toto mohlo stať. Ale tým, že je v Bruseli, tak si dovolili zahlasovať proti tomu, k čomu niektorí vystupovali po celý čas na schôdzi. Veď za klub SaS pán Klus celý čas ten pakt kritizoval a potom prišlo hlasovanie a celý klub sa zdržal hlasovania. Áno, boli tam aj poslanci ako pán Dostál, ktorí pakt obhajovali, lenže ten je síce členom klubu, ale nie je členom strany.
 
Hlavné správy: Je to podľa vás štandardné správanie strany?
Pčolinský: My to berieme tak, že keď predseda strany vyjadrí nejaký postoj, že je to postoj strany. Ibaže sa ukázalo, že v prípade SaS názor predsedu a názor strany sú dve rozličné veci. Je to zvláštny politický subjekt.
Ivan Lehotský
 
Príspevok Pčolinský: Hlasovaním o migračnom pakte vrazili poslanci SaS dýku do chrbta Sulíkovi zobrazený najskôr Hlavné správy.